CIA
0

8 godina skrivan protuteroristički plan

FENA
Američka Centralna obavještajna agencija - CIA skrivala je osam godina od Kongresa informacije o tajnom protuterorističkom programu po direktnoj naredbi bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneya, rekao je direktor agencije Leon E. Panetta odborima za obavještajne službe Senata i Predstavničkog doma, kako danas piše The New York Times, pozivajući se na dvije osobe direktno upoznate s tim pitanjem.

Izvještaj da je Cheney bio iza odluke da se Kongresu zataji još uvijek neidentificiran program, produbljuje tajnovitost koja ga okružuje, te sugerira da je Busheva administracija davala visoki prioritet tom programu i njegovoj tajnosti, navodi list.

Panetta, koji je okončao program čim je prvi put čuo za njegovo postojanje od svojih suradnika 23. juna, odmah sljedećeg dana o tome je izvijestio dva kongresna obavještajna odbora. Napori da se s Cheneyem stupi u kontakt preko rođaka i suradnika nisu dali ploda, ističe NY Times.

Pitanje koliko je cjelovito CIA informirala Kongres o osjetljivim programima, predmet je žučnog spora demokrata i republikanaca od maja, kad je predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi optužila CIA-u da je 2002. propustila izvijestiti Kongres da protiv osumnjičenih za terorizam primjenjuje tzv. waterboarding, simulirano pogubljenje utapanjem.

Zakon o nacionalnoj sigurnosti iz 1947. traži da predsjednik SAD osigura da obavještajni odbori Kongresa "budu u cijelosti i pravodobno informirani o obavještajnim djelatnostima u SAD-u, uključujući i sve važne očekivane obavještajne aktivnosti". Dodatno, za tajne akcijske programe, posebno povjerljive kategorije u kojima je uloga SAD-a skrivena, zakon kaže da obaveza obavještavanja može biti ograničena samo na tzv. "Grupu osmorice" koju čine republikanski i demokratski čelnici oba doma Kongresa i njihovih obavještajnih odbora, dodaje NY Times.

Otkriće o Cheneyevoj ulozi u neidentificiranom programu CIA-e, uslijedilo je samo dan nakon izvještaja o središnjoj ulozi njegova ureda u ograničavanju broja dužnosnika, koji su obaviješteni o programu Nacionalne agencije za sigurnost (NSA) za prisluškivanje bez sudskog naloga, na mali broj.

Glasnogovornik CIA-e Paul Gimigliano, u subotu je odbio komentirati izvještaje o ulozi Cheneya.

"Nije praksa agencije raspravljati o tome što jest ili nije rečeno na povjerljivim brifinzima", rekao je Gimigliano.

Članovi Kongresa različitog su mišljenja o važnosti programa, čiji detalji ostaju skriveni i za koje su i neki demokrati kazali da je s pravom povjerljiv. Većina intervjuiranih ipak kaže kako je to bila važna aktivnost s kojom je trebalo upoznati kongresne obavještajne odbore, ističe New York Times, a prenosi Hina.

Obavještajni i kongresni dužnosnici rekli su za list da neidentificirani program nije uključivao CIA-ine postupke ispitivanja niti domaće obavještajne aktivnosti.