Politički bliski
23

Janša, Orban i Vučić razgovarali o traženju "zajedničkog evropskog identiteta"

FENA
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Slovenski premijer Janez Janša sudjelovao je u srijedu, zajedno s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, na web-konferenciji o evropskim izazovima i traženju zajedničkog evropskog identiteta.

"S izazovima koji stoje pred nama možemo se suočiti ako se vratimo svojim izvornim vrijednostima i svom identitetu. Moramo se boriti za naše ljude, Evropljane, naše nasljeđe i narode, našu slobodu, naš način života i našu budućnost", kazao je Janša na on-line konferenciji koju je organizirala zaklada "Građanska Mađarska", a vodi ju član Fidesza i bivši Orbanov ministar za ljudske resurse Zoltan Balog.

U svom prilogu na konferenciji, Janša se među ostalim zauzeo za širenje EU na zapadni Balkan, te upozorio na neizvjesnosti koje donosi koronakriza i drugi izazovi pred kojima stoji EU.

Slovenski premijer, kojega s mađarskim premijerom Orbanom povezuju prijateljske i bliske političke veze, naveo je kako u ideološkom smislu za Evropu i njen identitet najveću prijetnju predstavlja "kulturni marksizam".

"U Komunističkom manifestu piše da je za stvaranje novog svijeta potrebno da nestane narod, privatno vlasništvo i školstvo, te da nestane religija. To se upravo sada i događa preko masovnih medija, kulturne industrije i nekih političkih stranaka", kazao je u raspravi Janša, kako ga citiraju slovenski mediji.

U materijalu koji je kao pripremu za trilateralni sastanak napisao Balog, navodi se među ostalim da je u Evropskoj uniji, umjesto pravnih i formalnih tehničkih pitanja koja su sada u središtu, potrebno pokrenuti otvorenu rasporavu o izazovima koji stoje pred Evropskom unijom, a koji se sada "ignoriraju".

"Potrebna je otvorena i iskrena rasprava o našim temeljnim vrijednostima, a ne bježanje od pitanja koja su nepopularna u mainstream medijima s dominacijom ljevice", navodi Balog.

Kako navodi Balog, zemlje koje su za takvu otvorenu raspravu žele "jaku i kompetitivnu Europu koja je dom različitih naroda" te Europu kao zajednicu temeljenu na "judeo-kršćanskim" i kršćanskodemokratskim vrijednostima i tradicijama, a ne federalističku Evropu ("Ever Closing EU"), koja će zanemariti identitete i povijesnu baštinu pojedinih naroda.