Ubijeni 1992. godine
191

U Bratuncu klanjana dženaza bošnjačkim žrtvama agresije, vječni smiraj našla i jednogodišnja beba

Piše: A. Ku.
Foto: FENA
(Foto: FENA)
U Memorijalnom centru Veljaci u Bratuncu klanjana je kolektivna dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka šest bošnjačkih žrtava koje su srpske snage ubile tokom 1992. godine.

Dženazu je predvodio tuzlanski muftija dr. Vahid ef. Fazlović.

Među ukopanima je i jednogodišnja Almera Paraganlija, beba koja je ubijena zajedno s majkom u selu Joševa.

Među šest bošnjačkih žrtava ubijenih 1992. godine, nalaze se i posmrtni ostaci Hamdije Salkića iz sela Hranča, brata poslanika u Narodnoj skupštini RS-a Ramiza Salkića.

Ramiz Salkić ukopao brata Hamdiju u Memorijalnom centru u Bratuncu 💔

Posted by BH Reporter (www.bhreporter.ba) on Monday, May 12, 2025

Salkić je kazao da pamti svaki detalj života iz vremena početka agresije.

Imao je 18 godina kada je u maju 1992. godine, sa braćom Ahmetom i Hamdijom zarobljen i odveden u zloglasni bratunački logor u kome su mučeni i ubijani mnogi bošnjački zarobljenici.

Ubijenog oca su vidjeli dok smo išli u koloni ka logoru. Hamdija je, nakon razmjene u Visokom, odlučio da sa grupom Bratunčana krene prema Sarajevu. Došli su do Ahatovića gdje su, nakon nekoliko dana boravka, prilikom napada srpske vojske na Ahatoviće, zarobljeni i odvedeni u logor nedaleko od Ilijaša. U tom logoru je Hamdija i ubijen.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bratunac Elvir ef. Hodžić je rekao da ako nema Bošnjaka na Drini i Hrvata na Savi, mi više ne možemo govoriti o Bosni i Hercegovini.

Vječni smiraj su našli:

Almera Paraganlija, najmlađa među žrtvama, beba stara svega šest mjeseci koja je, zajedno s majkom Zinetom (1958), ubijena u maju 1992. godine. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su tek u oktobru 2021. godine, prilikom ekshumacije na lokalitetu Joševa.

Hamdija Salkić rođen 1971. u Hranči kod Bratunca. Nestao je u maju 1992. godine na području Ahatovića, a njegovi posmrtni ostaci identifikovani su prošle godine.

Mevludin Šehić rođen 1958. godine u Dimnićima, općina Srebrenica. Nestao je na području Bratunca, a njegovi posmrtni ostaci su, zahvaljujući saradnji između BiH i Srbije, predati Institutu za nestale osobe BiH u julu prošle godine.

Džemal Pitarević rođen 1955. godine u Srebrenici. Najstariji među ovogodišnjim žrtvama, nestao je u oktobru 1992. godine. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u čak tri masovne grobnice – na lokalitetima Žanjevo (2018. i 2023. godine) i Miholjevine (2020).

Hanija Čivić, rođena 1959. godine, a ubijena u naselju Loznička Rijeka, u Bratuncu, 1992. godine.