U Banjoj Luci održani protesti zbog uskraćivanja prava roditeljima djece s poteškoćama

Protest je održan kako bi roditelji i Udruženja iskazali nezadovoljstvo zbog ukidanja naknade za roditelje-njegovatelje nakon navršenih 30 godina djeteta, te zbog poziva na izmjene i dopune Zakona o dječijoj zaštiti Republike Srpske koji se tiče upravo statusa roditelja-njegovatelja.
Roditelji su danas poručili da ne žele dopustiti diskriminaciju koja se vrši nad bolesnom djecom, a koju RS radi godinama.
"U Federaciji BiH je taj isti zakon potpuno drugačiji", poručila je je članica Udruženja "Glas Tišine" Bobana Miljević.
Udruženje roditelja "Glas tišine" iz Banje Luke i Udruženje za pomoć MNRL Gradiška pokrenuli su inicijativu s ciljem izmjena i dopuna Zakona o dječijoj zaštiti u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja. Inicijativa je pokrenuta s obzirom na sadašnja zakonska rješenja kojima su ograničena prava roditelja njegovatelja i činjenica da pojedina zakonska rješenja diskriminiraju prava djece/osoba sa invaliditetom koja trebaju konstantnu brigu, prenosi BHRT.
Ono što predstavlja problem jeste što roditelji gube pravo na naknadu jer im djeca pohađaju školu ili su korisnici dnevnih centara. Roditelji navode kako zbog boravka u obrazovnoj ustanovi, nadležne komisije procjenjuju da djeca nemaju trajno oštećenje, iako se radi o trajnim i rijetkim bolestima poput autizma.
Iz ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a su naveli kako u kontinuitetu rade na unapređenju i proširenju prava i pronalaženja sistemskih rješenja u interesu djece.
"Kada je u pitanju pravo na naknadu roditelju-njegovatelju, ističemo da se ne može govoriti o bilo kakvom ukidanju prava ili uslovljavanju roditelja i djece, već je riječ isključivo o dosljednom provođenju zakona", naglasili su iz ministarstva.