Veliki sigurnosni problem
94

Tuzlansko crno tržište oružja: Kako građani dolaze do pištolja i koliko je policija (ne)moćna?

Piše: A. K.
Fotografija je ilustrativnog karaktera (Foto: A. K./Klix.ba)
Fotografija je ilustrativnog karaktera (Foto: A. K./Klix.ba)
Velike količine ilegalnog oružja se nalaze u rukama građana u Tuzlanskom kantonu, što predstavlja ozbiljan sigurnosni problem. Otvoreno je pitanje kako građani dolaze do ilegalnih pištolja te koliko je policija zapravo moćna u borbi s ovim izazovom?

Priča o ilegalnom oružju u Tuzlanskom kantonu je aktuelna već nekoliko godina, a na nju se poseban akcent stavio prije dvije godine, kada je Nermin Sulejmanović u Gradačcu počinio višestruko ubistvo, a zatim i samoubistvo.

Policija je drastičnije počela postupati u provjerama vlasnika oružja, izmijenjen je i kantonalni zakon, ali situacija na terenu je i dalje zabrinjavajuća.

To su kazali i nadležni, potvrđujući da se u najmnogoljudnijem kantonu u Federaciji Bosne i Hercegovine na crnom tržištu i dalje nalaze velike količine naoružanja.

Dva pokušaja ubistva u svega nekoliko sati

U sedmici iza nas, na području Tuzlanskog kantona dogodila su se dva pokušaja ubistva i to iz vatrenog oružja za koje je utvrđeno da su ih počinioci krivičnih djela posjedovali ilegalno.

Ovo je još jednom otvorilo pitanje sigurnosne situacije u najmnogoljudnijem kantonu u Federaciji BiH, ali i izazova sa kojima se suočavaju policijski službenici.

Nevres Bilalić je muškarac iz Teočaka koji je 11. maja ove godine pri pokušaju hapšenja zbog prijave o nasilju u porodici, prvenstveno ranio policijskog službenika Zekerijaha Alića, a zatim i pokušao izvršiti samoubistvo.

Istraga je utvrdila da je riječ o nasilniku koji je ranije osuđivan za nasilje u porodici, a pokušaj ubistva te samoubistva izvršio je iz pištolja koji je posjedovao ilegalno.

Nekoliko sati kasnije, ubistvo poznanika je u Gradačcu pokušao izvršiti Bešir Velagić, također policiji od ranije poznat po nasilničkom ponašanju. I u ovom slučaju krivično djelo je izvršeno iz pištolja za koji osumnjičeni nije posjedovao dozvolu.

"Nesretnim slučajevima smo dobili informacije da se velike količine tog naoružanja i dalje nalaze na crnom tržištu te se vjerovatno do njega lako dolazi. S druge strane, policija se veoma često nalazi na meti kritika u kontekstu obavljanja svoga posla, ali kroz problem u Teočaku vidimo da se i naši službenici suočavaju sa brojnim izazovima", kaže ministar unutrašnjih poslova TK Nedžad Bistrić.

S druge strane, dodatnu sigurnosnu sliku u Tuzlanskom kantonu narušava i primjer 43-godišnjeg A. G. iz Lukavca, državnog službenika Policijske uprave Lukavac, raspoređenog na poslovima stručnog saradnika za provođenje propisa o oružju, prometu eksplozivnih materija i primjeni propisa o slobodi pristupa informacijama.

Naime, ovog referenta Tužilaštvo TK tereti da je u najmanje dva navrata pištolje koje je predat policijskoj upravi od građana na dalje postupanje, zadržao za sebe, a nakon toga ih prodao određenim osobama i pribavio sebi imovinsku korist.

Nezvanično, A. G. se i ranije teretio za propuste u službi. Između ostalog, za njega se navode propusti u predmetu koji je vezan za maloljetnog učenika koji je u Osnovnoj školi Lukavac pretprošle godine ranio nastavnika pištoljem. Oružje je pripadalo učenikovom djedu, ali zbog propusta u službi, nakon njegove smrti ono nije predato policiji.

Represivniji zakon, ali problem i dalje prisutan

Prije nekoliko mjeseci u Tuzlanskom kantonu je donesen novi zakon o oružju i municiji, shodno direktivama Evropske unije, ali i na osnovu negativnih iskustava, vezanih za nasilje u porodici i femicid.

Njime se drastično smanjio rok važenja oružanog lista, a za oduzimanje oružja od vlasnika dovoljna je samo prijava protiv njega za nasilje u porodici.

Međutim, primjeri iz prakse pokazuju da nasilnicima to nije problem, s obzirom da očito vrlo jednostavno na crnom tržištu dolaze do oružja.

"Kroz novi zakon je pojednostavljena i procedura predaje ilegalnog oružja, odnosno mogućnost legalizacije određenih vrsta oružja. Ali, vidimo da problem i dalje postoji", navodi resorni kantonalni ministar.

Kroz novi zakon koji je na snagu stupio 19. marta ove godine, svi građani Tuzlanskog kantona koji posjeduju oružni list za držanje i nošenje oružja, izdat od nadležnog organa u Bosni i Hercegovini, a kojem je istekao rok važenja ili je izdat bez evidentiranog roka važenja, dužni su podnijeti zahtjev za izdavanje novog oružnog lista u skladu s novim zakonom.

"Rok za podnošenje zahtjeva je najkasnije 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, odnosno do 17. juna 2025. godine. Ova obaveza ne važi za osobe čije je oružje oduzeto, uništeno ili prodato. Na osobe koja u navedenom periodu ne zamijene isprave o oružju, primjenit će se odredbe člana 75. stav 1. Zakona o oružju i municiji Tuzlanskog kantona, odnosno dduzimanje vatrenog oružja sa prekršajnom sankcijom, novčanom kaznom", kazali su iz Uprave policije MUP-a TK.

Iz Uprave policije MUP-a TK su pozvali sve građane na pravovremeno postupanje radi izbjegavanja represivnih sankcija propisanih novim Zakonom o oružju i municiji Tuzlanskog kantona.