Sastanak u Washingtonu
48
Turković se sastala sa Gabrielom Escobarom: SAD će nastaviti da čvrsto podržava BiH
S. Š.
Foto: T. S./Klix.ba
22.04.2022.
Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković boravi u Washingtonu gdje se jučer sastala sa američkim zvaničnicima u State Departmentu.
Turković je sa Gabrielom Escobarom i Jimom O'brianom razgovarala o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH, reformskim procesima te saradnji dvije prijateljske države.
Tokom sastanka istaknuta je važnost punog funkcioniranja državnih institucija, reformi na evropskom putu te borbe protiv korupcije i usaglašavanja vanjske politike BiH sa EU, posebno u pogledu odnosa prema dešavanjima u Ukrajini.
Od BiH se očekuje da ispunjava svoje zakonske i međunarodne obaveze u tom pogledu.
Ministrica se zahvalila američkoj vladi i narodu na kontinuiranoj pomoći i snažnom angažmanu te je izrazila nadu da će i Evropska unija ubrzano odobriti kandidatski status za BiH.
Sagovornici su istakli kako SAD nastavlja čvrsto podržavati BiH, mir i stabilnost te njen napredak i euroatlanske integracije.
Sastanku je također prisustvovao i ambasador BiH u SAD Bojan Vujić.
Možda vas zanima
Iran nanio težak udarac
Crni bilans na nebu iznad Bliskog istoka: Koliko je američka avijacija izgubila letjelica od početka sukoba
14 sati
Predsjednik FIFA-e
Gianni Infantino branio visoke cijene ulaznica za Mundijal i poručio kritičarima da se opuste
13 min