Zahtijeva promjene
416

Sattler oštro kritikovao VSTV: Ne vidimo dovoljno reformi za naša ulaganja

D. Be.
Nakon što je Evropska komisija objavila Paket proširenja i Izvještaj o Bosni i Hercegovini za 2020. godinu, šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik Evropske unije ambasador Johann Sattler predstavio je danas Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV) glavne zaključke koji se odnose na vladavinu prava.

Uvažavajući dugogodišnju saradnju Evropske unije i VSTV-a, zasnovanu posebno na finansijskoj i tehničkoj pomoći EU od 2004. godine, ambasador Sattler je istakao razočarenje izostankom napretka u izvještajnom periodu, naročito u pravosuđu.

"Jednostavno ne vidimo dovoljno reformi za naša ulaganja", izjavio je ambasador Sattler.

Pozvao je članove Vijeća da se hitno pozabave trenutnom situacijom, posebno kada je riječ o vraćanju povjerenja javnosti u pravosuđe i osiguranju integriteta, nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa.

Naveo je da ovi aspekti nisu dovoljno utemeljeni u bh. pravosuđu.

"To se mora promijeniti", naglasio je ambasador Sattler.

Također je naglasio da je u Izvještaju vrlo jasno navedena hitna potreba provedbe robusnog i nezavisnog sistema provjera integriteta za sve nosioce pravosudnih funkcija. Kako bi se odgovorilo na očekivanja građana, takve provjere trebaju biti popraćene vanjskim nadzorom.

U cilju omogućavanja tih promjena saopćeno je iz Delegacije EU, potrebno je hitno izmijeniti Zakon o VSTV-u. Svako kašnjenje u tom pogledu će samo naštetiti Bosni i Hercegovini na njenom putu ka EU. No, pored ovih zakonodavnih reformi, potrebno je da članovi Vijeća rade proaktivno i vode se svojim primjerom.

U tom kontekstu, ambasador Sattler je ponovio riječi Priebea, koji je pozvao na "promjenu u pravosudnoj kulturi". Krajnje je vrijeme da se pokrene ova promjena, a prvi korak u tom pravcu jeste uspostava profesionalne i održive Jedinice za integritet u okviru Sekretarijata VSTV-a, na što se Vijeće i obavezalo.

Sattler se zahvalio Vijeću za brzu reakciju na zabrinutost Centralne izborne komisije BiH i donošenje instrukcije o prioritizaciji predmeta izbornih prevara tokom predstojećeg izbornog perioda.

"To je primjer prepoznavanja problema koje Vijeće treba češće pokazivati javnosti", istaknuto je.