Sarajevo
47

Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju reagovali na izjave direktora Olimpijskog bazena na Otoci

Piše: A. Ku.
Roditelji djece s poteškoćama u razvoju su održali protes 19. aprila ispred Olimpijskog bazena (Foto: I. Š./Klix.ba)
Roditelji djece s poteškoćama u razvoju su održali protes 19. aprila ispred Olimpijskog bazena (Foto: I. Š./Klix.ba)
Roditelji djece s poteškoćama u razvoju kojima je uskraćeno prisustvo na Olimpijskom bazenu Otoka u Sarajevu reagovali su na navode direktora ovog javnog preduzeća Avdije Hasanovića.
U reakciji roditelja "Srcem za posebne" se navodi da je Avdić gostujući u emisiji na BHT-u iznio niz tvrdnji koje su u potpunoj suprotnosti s onim što oni i njihova djeca proživljavaju već mjesec dana.

"Zato ćemo odgovoriti na svaku neistinu činjenicama", naveli su.

Kažu da je Hasanović rekao da misli da nije bilo incidenta, na šta odgovaraju da je tog dana pozvana policija.

"Trenera se pokušalo fizički udaljiti. Djeca su svjedočila stresnoj i uznemirujućoj sceni. Ako to nije incident – šta jeste", pitaju.

Zatim su naveli da je Hasanović kazao da djeca nisu nikad ni odlazila sa bazena.

"Trenerima je onemogućen rad. A svi znamo šta treneri znače za našu djecu. Dobro, možda i jeste tačno - djeca nisu otišla, ali su ih pokušali otjerati", ističu.

Hasanović je kazao i da nije izjavio da djeca vrše nuždu na bazenu, a roditelji ga pitaju da li je siguran u to.

"Da li i dalje tvrdite da nikada niste dovodili u pitanje fiziološke funkcije djece s poteškoćama? Roditelji koji su prisustvovali tim razgovorima ne izmišljaju. Njihova sjećanja se ne brišu demantijima pred kamerama. U emisiji smo čuli još nešto vrlo ozbiljno: 'Pitajte predsjednika Komisije... da li je ta Komisija možda ispolitizirana.' Komisija za ljudska prava Gradskog vijeća Sarajeva donijela je zvaničan zaključak: U ovom slučaju došlo je do povrede temeljnih ljudskih prava djece s poteškoćama u razvoju. To podrazumijeva: diskriminaciju, uskraćivanje prava na individualni rad, negiranje roditeljskog izbora. Ako direktor jedne javne ustanove dovodi u pitanje rad tijela zaduženog za zaštitu prava građana, kome će naša djeca vjerovati", ističu roditelji u reakciji.

Stava su da direktor jedne javne ustanove dovodi u pitanje i legitimnu ulogu medija u izvještavanju o pravima djece s poteškoćama u razvoju, nazivajući sve "medijskom hajkom".

"Olimpijski bazen je javna ustanova. Postoji zbog javnog interesa. A mediji, podsjećamo, imaju pravo i obavezu da o ovome govore. Da pitaju. Da otkrivaju. Da štite najranjivije. Napadi na novinare, s pozicije moći, ne smiju biti štit za prikrivanje nepravilnosti. I nikada ne smiju biti oružje za guranje dječijih prava pod tepih. Još jedan detalj koji ne smije proći nezapaženo: Prije samo 20 dana, direktor Hasanović tvrdio je da 'ne postoji nikakva odluka' o zabrani. Danas? Danas pred kamerama lično pokazuje tu istu odluku. Dakle, postoji odluka, postoji zabrana, postoji problem. Sve što je ranije negirano sada je pred očima javnosti potvrđeno. Zato pitamo ponovo: Kako da dijete s poteškoćama pliva, ako mu zabranite trenera", ističu-

Nadaju se da će ova borba iznjedriti sistemska rješenja.

"Da nikada više nijedno dijete ne bude isključeno. Da nikome ne bude uskraćeno pravo. P.S. Hasanović je tokom emisije u kojoj su roditelji iznosili svoju stranu priče izbrojao čak 33 sintagme za koje smatra da predstavljaju niz uvreda i ružnih riječi upućenih Olimpijskom bazenu, njegovoj upravi i uposlenicima. Naravno da to nije istina. Podsjećamo: sintagma je skup od dvije ili više riječi koje zajedno znače više nego svaka ponaosob. Na primjer: 'isključeno dijete', 'neopravdana odluka', 'ukidanje prava'. Zvuči poznato? Možda zato što nije problem u riječima, nego u onome što one opisuju", zaključuju.