BiH
3

Poruka s Tuzlanske kapije: Nikad nećemo prestati s gonjenjem zločinaca

Piše: D. Brkić
Foto: D. Z./Klix.ba
(Foto: Darko Zabuš/Klix.ba)
Polaganjem cvijeća i vijenaca u Aleji mladosti na Slanoj Banji u Tuzli je počelo obilježavanje 18. godišnjice masakra na Kapiji.

U eksploziji granate, koja je upućena sa položaja tadašnje Vojske RS na planini Ozren, ubijena je 71 osoba prosječne starosne dobi od 23 godine, dok je više od 200 osoba teže ili lakše ranjeno.

"Nikada nećemo prestati s gonjenjem ratnih zločinaca. Znamo da je jedna osoba osuđena za ratni zločin na Kapiji, to je Novak Đukić, ali mi čekamo i presude njegovim nalogodavcima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću. Također, očekujemo da svi oni koji su učestvovali u ovom gnusnom činu budu kažnjeni. Ponavljam, nikad nećemo prestati s gonjenjem ratnih zločinaca, a 25. maj 1995. godine je najtužniji dan u historiji Tuzle", rekao je načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović.

Porodice i prijatelji poginulih na Kapiji od jutarnjih sati su dolazili u Aleju mladosti. Njima svaki 25. maj budi uspomene na ratni četvrtak 1995. godine. U sjećanju im je ostao sunčan proljetni dan, završnica rukometnog prvenstva BiH u dvorani Mejdan i, nažalost, eksplozija granate u 20:55 sati.

“Mnoge su priče već ispričane, ali mene najviše boli činjenice da mladi o zločinu na Kapiji gotovo ništa ne znaju. Plašim se da za 10 ili 15 godina sve ovo ne padne u zaborav”, kaže Ines Hadžimustafić, tetka najmlađe žrtve Sandra Kalesića, koji je ubijen kad je imao nepune tri godine.

Vijence i cvijeće su položili roditelji i članovi porodica, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, načelnik Jasmin Imamović, delegacije Općinskog vijeća, Skupštine TK, Vlade TK, sportske ekipe i mnogi drugi.

Komemoracija na Kapiji: Ovdje se i umire da bi se živjelo!

Komemoracijom na Kapiji još jednom je odata počast za tuzlansku mladost koja je ubijena u granatiranju s položaja tadašnje Vojske RS 25. maja 1995. godine. Ujedno, pročitana su sva imena civilnih žrtava ratu u periodu 15. maj 1992. - 25. august 1995. U tom periodu Tuzla je s položaja Vojske RS na Majevici i Ozrenu tučena različitim projektilima, a ubijeno je oko 200 građana, dok je ranjeno više od 1.000.

Predstavnici vjerskih zajednica u Tuzli odali su počast ubijenima, a potom su vijence i cvijeće položili član Predsjedništva BiH Željko Komšić, načelnik Tuzle Jasmin Imamović, delegacija Vlade F BiH, delegacije Općinskog vijeća, Skupštine TK i Vlade TK, ratni načelnik Tuzle Selim Bešlagić, predstavnici sportskih kolektiva, porodice, prijatelji…

Neposredno prije početka komemoracije učenici Gimnazije "Meša Selimović" i organizacija “Djeca stubovi svijeta” upriličili su prigodan program na Kapiji. U Arhivu TK otvorena je izložba u povodu 25. maja, a igra se i šahovski turnir “Kapija”. U 20:55 sati oglasit će se sirene kako bi još jednom podsjetile na najtragičniji dan tuzlanske historije. U Tuzli se 25. maj nekada slavio kao Dan mladosti, a od 1995. godine pa zauvijek bit će Dan žalosti.