Novi sjaj
188

Otvorena obnovljena Šarena džamija u Tuzli: Gradski simbol vjere, nade i duhovnosti

Piše: A. K.
Kladnjanje namaza nakon otvaranja džmije (Foto: A. K./Klix.ba)
(Foto: A. K./Klix.ba)
Obnovljena Behram-begova, poznatija kao Šarena džamija u Tuzli danas je zvanično otvorena. Ova sakralna građevina je jedan od simbola Tuzle, a prvi put se spominje veoma davne 1548. godine. U godinama iza nas pretrpjela je brojne nedaće, a sada je dobila novi sjaj.

Prije šest i po godina je počela rekonstrukcija Behram-begove džamije, poznatije kao Šarene džamije u Tuzli, a nakon izuzetno kompleksnih radova danas je uslijedilo svečano otvaranje obnovljene sakralne građevine, smještene u centru grada.

Velikom događaju prisustvovali su brojni zvaničnici iz vjerskog, kulturnog i političkog života Tuzle, ali i ostatka Bosne i Hercegovine. Povodom ovoga događaja, u Tuzlu su stigli vjernici i iz drugih gradova naše zemlje.

"Radovi su počeli 2018. godine i oni su trajali ovoliko dugo zbog veoma zahtjevnih aktivnosti koje su poduzimane na totalnoj unutrašnjoj rekonstrukciji. Ova džamija je specifična zbog svog unutrašnjeg oslikavanja, levhi i boja kojima je obnovljena. Ovo je jedna od najšarenijih i najljepših džamija u BiH", kazao je direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH Senaid Zaimović.

Senaid Zaimović (Foto: A. K./Klix.ba)
Senaid Zaimović (Foto: A. K./Klix.ba)

Tuzlanski muftija Vahid efendija Fazlović smatra da je ovaj ponedjeljak istinski važan za Tuzlu, ali i u ostatku naše zemlje.

"Ova džamija je temeljito i vrlo uspješno obnovljena. Ona je znameniti simbol Tuzle i višestoljetno je stjecište vjere, duhovnosti i kulture muslimana ovoga podneblja. Važno nam je da smo zajednički obavili ovaj posao. Zahvalni smo svima koji su bdjeli svih ovih godina, kako bismo dočekali ovaj dan. Ova džamija sa sobom nosi duboko nadahnuće iz prošlosti i ona je važan orijentir sa mnogo optimizma i nade prema budućnosti", naglasio je Fazlović.

Vahid efendija Fazlović (Foto: A. K./Klix.ba)
Vahid efendija Fazlović (Foto: A. K./Klix.ba)

Obnova džamije koštala je između dva i po i tri miliona konvertibilnih maraka, a novac je obezbijedila Generalna direkcija vakufa Turske, posredstvom Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.

"Uzbuđeni smo zbog prilike da se okupimo sa našom bosanskom braćom i sestrama povodom otvaranja ove džamije. Ponosni smo jer možemo predstaviti ovo izuzetno djelo našoj muslimanskoj braći i sestrama u BiH, a zahvaljujemo našem Gospodaru koji nam je dao snagu i priliku da ovaj rad završimo", izjavio je zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije vakufa Turske Erkan Omeroglu, navodeći da je tuzlanska džamija bogata brojnim kulturnim dobrima iz tamošnjeg vakufa.

Erkan Omeroglu (Foto: A. K./Klix.ba)
Erkan Omeroglu (Foto: A. K./Klix.ba)

Šarena džamija slovi za najstariji vjerski objekt u Tuzli, a nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine je proglašena 2010. godine. Za nju su posebno vezane starije generacije Tuzlaka.

Smještena je na blagom uzvišenju u Atik mahali u Tuzli. Prvi put se spominje 1548., a smatra se da je izgrađena nakon 1533. Vakuf Časne (Atik) džamije nastao je u prvoj polovini 16. stoljeća. Džamija, zajedno s medresom i mektebom, izgorjela je u požaru 10. septembra 1871. godine.

Projektovao ju je Franc Mihanović dok su kasnije adaptacije rađene po projektu Franca Kurila. To je rijedak i vrijedan primjer arhitekture tog doba, a njen značaj dodatno povećava autentična slikana dekoracija, koja se, iako djelomično prekrivena, uspjela očuvati. Zbog dvobojne fasade i bogato oslikanog enterijera, u narodnoj tradiciji poznata je kao Šarena džamija.