Miroslav Lajčák
0

Općine su od ključnog značaja za uspjeh integracije u EU

Sarajevo-x.com
Bosanskohercegovačke 142 općine su od ključnog značaja za uspjeh napora koje ulaže ova zemlja u procesu evropskih integracija, rekao je specijalni predstavnik Evropske unije Miroslav Lajčák na konferenciji za načelnike općina i predstavnike lokalnih zajednica održanoj danas u Sarajevu.

Dodao je da su se do sada pitanjem evropskih integracija gotovo u cijelosti bavili viši nivoi vlasti i administracije.

"Trebalo bi imati obrnut pristup – i ne samo iz razloga što se mnogo više od polovine direktiva EU provodi na općinskom nivou. To znači da općine nisu akteri čija je uloga vrlo mala u procesu integracije u EU. One imaju centralnu ulogu.“

Specijalni predstavnik Evropske unije je istakao da općinski zvaničnici zbog preopterećenosti mogu doživljavati proces evropskih integracija kao nešto daleko od njihovih svakodnevnih problema. Međutim, upravo suprotno tom mišljenju, „evropske integracije pružaju ogromne šanse općinama, i u mnogim slučajevima ove šanse mogu dati prednosti u kratkoročnom i srednjoročnom periodu.

Istakao je i to da općine predstavljaju prirodni kanal za dodjelu programa pomoći EU građanima. Na primjer, u Bugarskoj i Rumuniji, koje su se priključile EU tek prije nešto manje od dvije godine, 400.000 prijedloga projekata koji su potekli od lokalnih vijeća se sada finansiraju ili je određeno da će se finansirati od strane Evropske unije. Istovremeno je u ove dvije zemlje broj građana koji žive u apsolutnom siromaštvu smanjen na pola od početka procesa pristupanja.

"Zbog specifičnih izazova koji su povezani sa procesom pristupanja EU u Bosni i Hercegovini, izgledi ove vrste brzog i dramatičnog napretka se često teško uočavaju. Navikli smo se na to da reforme opisujemo kao 'bolne'; beskrajno govorimo o 'zahtjevima' EU. Nažalost ne govorimo dovoljno o stvarnim i brzim prednostima koje integracija u EU može pružiti građanima.“

Specijalni predstavnik je dodao da su reforme u Bosni i Hercegovini često bolne jer se često nepotrebno produžavaju i jer ih obično prate gorka neslaganja unutar političkog establišmenta, te da "implementacija ima tendenciju da je spora i nepotpuna a rezultat je da građani redovno trpe tu 'bol' a potom moraju čekati suviše dugo za prednost koja treba da uslijedi.“

Zbog toga je tako važno da budemo bolji u komunikaciji i prenošenju raznih 'zašto' i 'zbog čega' koji se odnose na integraciju – ukoliko građani uvide smisao reformi onda se može izgraditi široka podrška građana za promjene, a to je nešto čemu se čak ni politički establišment s manama neće moći oduprijeti.

Specijalni predstavnik naglašava da je od suštinske važnosti da općine i druge organizacije u lokalnim zajednicama učine da se njihov glas čuje, "tako da oni na državnom nivou koji direktno rade na pitanju EU mogu djelovati sa znanjem, podrškom i detaljnim doprinosima lokalnih zajednica.“

Današnju konferenciju je organizirala Nizozemska organizacija za razvoj u saradnji sa Direkcijom za evropske integracije BiH te udruženjima općina.