Ljekari iz Zavoda pozvali građane da ostanu smireni: Zaraza ne dolazi iz vode, mjere će dati rezultat

Zlatan Hamza, direktor Zavoda za javno zdravstvo, kazao je kako se pažljivo prate i analiziraju svi slučajevi i poduzimaju sve mjere kako bi se spriječilo širenje zaraze.
"Molim i pozivam građane da ostanu smireni, nije ovo ta vrsta pandemije kakva nas je u prošlosti zadesila", kazao je.
Doktorica Anisa Bajramović je istakla da ovo oboljenje ne podliježe epidemiološkom ispitivanju.
Zavod za javno zdravstvo KS o zarazi leptospirozom u Sarajevu
Posted by Klix.ba on Friday, May 23, 2025
"Bitno je da ovo oboljenje ljekari prepoznaju na vrijeme i da nama prijave. Mi onda poduzimamo mjere kad se desi veći broj slučajeva. Da ne bi došlo do epidemije, važno je da se provodi program deratizacije koji je propisan. Dva puta u toku godine se obavlja obavezna deratizacija koja svodi glodare na biološki prihvatljiv nivo".
Kako je navela, u ovom slučaju se dogodilo da u KS pune dvije godine nije obavljana deratizacija i da zbog toga "imamo ovo što imamo".
"Naglasila bih da gradski vodovod nije izvor leptospiroze, samim tim što hlor koji se stavlja u vodu ubija tu zarazu. Vodu, dakle, isključujemo".
Objasnila je kako je krenula da se širi zaraza.
"29. aprila sam dobila poziv od doktorice iz Aerodromskog naselja. Rekla je da je došlo više muškaraca koji imaju iste simptome - temperatura, malaksalost itd. Isti dan sam uputila mail infektivnoj klinici. Rekla sam da smo dobili tu informaciju tako da obrate pažnju da za svakog sljedećeg pacijenta izvrše laboratorijsko analiziranje. Poslije 15-ak dana dobijamo prve tri laboratorijske potvrde. Onda smo zajednički shvatili na šta bi to moglo upućivati. Bila su tri hospitalizirana slučaja, ali ni jedan nije bio težak. Naložili smo da se povećaju korektivne mjere, posebno u dijelovima gdje imamo ove slučajeve. Kontrolisat će se sve pijace, piljare, dali smo preporuke da se provjere svi stambeni objekti u Novom Gradu. Većina stambenih objekata ne radi deratizaciju. Ni trava se nije kosila. Smeće se mora redovno nositi, mora se voditi računa o higijeni okoliša. To će sve pomoći da se ovo prevaziđe i da se smanji broj glodara", kazala je.
Objasnila je da nema neki poseban izvor zaraze i da ništa na to ne upućuje.
Izrazila je nadu da će u narednih 15 do 30 dana mjere imati efekat.
Doktor Anes Jogunčić je kazao kako leptospirozu prijavljuju gradovi u Evropi i SAD i da su tri glavna razloga za njeno širenje.
"Veći period vlažnih dana, neredovan odvoz smeća i treća stvar je dotjerana kanalizaciona mreža su razlozi širenja. Svi pacijenti su prošli standardne faze oboljenja - prva je temperatura, pa glavobolja, malaksalost i onda se osjećaju bolje i misle da je prošlo. Nakon jednog perioda dolazi do povratka oboljenja. Vraćaju se svi simptomi, temperatura ide i do 40 stepeni. Prvi pacijenti koji su pristigli bili su najviše vezani za Dobrinju i Aerodromsko naselje. Pacijenti su jako često govorili da su podrumi njihovih zgrada poplavljeni i da su imali jako neugodan miris. Glavni uzor širenja zaraze je i aktivnost samih glodara čije su pojavljivanje oboljeli primijetili u naseljima. Postoje slučajevi na Alipašinu, Ilidži i općini Centar", kazao je.
Na kraju je direktor kazao da je održavanje lične higijene i higijene stanovanja ključna mjera za građane.