Konaković u Daytonu sa Schmidtom i Grlić Radmanom: Razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu

Događaj je organizovan povodom 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, u okviru proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a, a domaćini su bili Univerzitet u Daytonu i ured američkog kongresmena Michaela Turnera.
Konaković je govorio na panelu pod nazivom "Dayton 30 godina kasnije: Današnji izazovi za daljnji put u EU i transatlantsku integraciju", gdje je istakao značaj Dejtonskog sporazuma, ali i njegove složenosti.
"Zadovoljstvo je i čast biti danas ovdje u Daytonu", rekao je Konaković, zahvalivši organizatorima na obilježavanju ove značajne godišnjice za Bosnu i Hercegovinu. Prisjetio se i vlastitog iskustva iz ratnog perioda, kada je kao maloljetni borac učestvovao u odbrani zemlje. "Znam koliko vrijedi mir", naglasio je.
Govoreći o završetku rata u BiH, Konaković je istakao da je intervencija NATO-a, uz diplomatske napore, dovela do Dejtonskog mirovnog sporazuma. "tada smo svi slavili mir, i danas s pravom možemo reći da je to bila ispravna odluka – rat je zaustavljen, a mir uspostavljen".
Konaković je ocijenio da, iako je ustavno uređenje BiH vrlo kompleksno, Dejtonski sporazum ostaje ključan dokument za uspostavu mira.
"To je bio projekt koji su predvodile Sjedinjene Američke Države, i to najuspješniji američki projekt jer je zaustavio rat", rekao je, dodavši: "Mir je moguć, i to je posebno važno dok gledamo slike iz Ukrajine, Gaze, Sudana i drugih dijelova svijeta".
U emotivnom dijelu obraćanja, ministar je kazao da danas, kao političar, sjedi i pregovara o budućnosti zemlje s ljudima s kojima je nekada bio u sukobu. "To je i dalje bolja opcija od rata", naglasio je, dodavši da diplomatija jeste teška, ali moguća.
Govorio je i o bolnim izazovima današnjice, poput poricanja genocida i veličanja ratnih zločinaca u obrazovnom sistemu entiteta RS. „To je veoma opasno“, upozorio je Konaković, pozivajući na hrabrost i odlučnost u traženju rješenja. "Moramo biti snažni i odlučni da nastavimo raditi na prosperitetu naše zemlje".
Ministar se osvrnuo i na važnost sigurnosti, naglasivši potrebu za većim angažmanom EU i SAD u regiji kako bi se spriječilo djelovanje drugih globalnih aktera. Posebno je istakao problem odlaska mladih ljudi iz BiH, kao i diskriminaciju u izbornom sistemu.
"Trebaju nam hrabri lideri s jasnim planovima, ali i evropske i evroatlantske integracije – najprije NATO, pa EU. Trebaju nam investitori koji će omogućiti ekonomski napredak, jer imamo prelijepu zemlju s velikim potencijalom", zaključio je Konaković.
Pored Konakovića, u panelu su učestvovali i ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, visoki predstavnik u BiH Hans Christian Schmidt, te bivši američki ambasador u Hrvatskoj Peter Galbraith. Moderatorica panela bila je bivša američka ambasadorica pri NATO-u i senatorica Kay Bailey Hutchison.