Stanislav Čađo
0

'Hrvatska izvršila agresiju na BiH'

SRNA
Vršilac dužnosti ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske (RS) Stanislav Čađo izjavio je danas da su Hrvatska i njena regularna vojska zločinom nad Srbima u Sijekovcu izvršili agresiju na BiH i prije zvaničnog početka rata.

"Ko je mogao i zamisliti da će pripadnici Hrvatske vojske i njihovi saučesnici iz paravojnih muslimansko-hrvatskih formacija izvršiti tako gnusan zločin nad nedužnim Srbima iz Sijekovca. Sve žrtve su bili Srbi i izglada da im je to bila i jedina krivica", naglasio je Čađo, obraćajući se na današnjem obilježavanju 17. godišnjice stradanja Srba iz ovog mjestu kod Broda.

On je naveo da su Srbi stradali na kućnim pragovima od onih sa kojima su mislili da žive u prijateljstvu, a da je ono što ovom događaju daje veću tragičnost to što u to vrijeme nije bilo rata u BiH.    

"Nije ga bilo zvanično, ali su srpski civili stradali na očigled svih i bez kazne", rekao je Čađo. 

On je istakao da niko od vinovnika ovog zločina još nije odgovarao, iako postoje brojni dokazi i poznata imena zločinaca.  

"S obzirom da zločini ne zastarjevaju uvjeren sam da će i srpske žrtva u budućnosti imati isti tretman sa drugim žrtvama. Sadašnja vlast u RS mora učiniti sve da zločinci budu izvedeni pred lice pravde i pravedno kažnjeni. Samo to može biti satisfakcija porodicama ubijenih", poručio je Čađo.

On je rekao da  će o povjerenju i zajedničkom životu na ovim prostorima  biti moguće govoriti samo onda kada bude  izjednačen  odnosi prema žrtvama i   kada i odgovorni za zločine   nad Srbima  budu izvedeni pred lice pravde.   
Predsjednik Republičkog odbora porodica nestalih i zarobljenih Nedeljko Mitrović podsjetio je  da je zločinu u Sijekovcu prethodilo ubistvo tročlane porodice Matić u Brodu 25. marta 1992. godine. 

On je istakao i da je prva žrtva u Brodu pala još u septembru 1991. godine od ispaljene granate sa hrvatske teritorije, kada je na radnom mjestu poginuo inženjer zaposlen u ciglani u Klakaru. 

"Zločin u Sijekovcu je označio rat protiv srpskog naroda u BiH za koji niko nije odgovarao", kazao je Mitrović.  

On je  optužio bivšeg člana Predsjedništva SFR Jugoslavije iz BiH Bogića Bogićevića da je nedizanjem ruke za spašavanje onoga što je bilo moguće sačuvati  od Jugoslavije indirektno proizveo krvavi građanski rat u BiH.  

Načelnik opštine Brod Milovan Čerek uputio je poruku porodicama sijekovačkih žrtava da će ubuduće pomoć opštinske administracije biti veća i da nikada neće biti zaboravljeni, dok je mladima Broda poručio da ne zborave stradanja svog naroda i ne dozvole da se tako nešto ponovi.

"Ne možemo vam zaboraviti ni oprostiti zločine koje ste počinili. Tražićemo da odgovarate za zločine koje ste učinili nad nedužnim ljudima", poručio je Čerek onima koji su počinili zločine nad Srbima  iz Broda za vrijeme poslednjeg rata.
Zločin u Sijekovcu počinile su Hrvatske regularne oružane snage zajedno sa pripadnicima muslimansko- hrvatskih formacija iz BiH, gdje je ubijeno 46 mještana ovog brodskog naselja od kojih je najmlađa žrtva bio Dragan Milošević koji je imao 17 godina, a najstariji od 72 godine Jovan Zečević. 

U spomen-crkvi Svete mučenice Ognjene Marije u Sijekovcu lokalni sveštenici služili su danas, parastos za nevino ubijene stanovnike Sijekovca, dok su ispred spomen hrama posvećenom sjekovačkim žrtvama položeni vijenci i zapaljene svijeće.  

Vijence su položili Čađo, delegacija Narodne skupštine RS, predsjednici republičke Boračke organizacije, Republičkog odbora porodica zarobljenih i nestalih.   

Vijenici su položeni i u ime porodica ubijenih žrtava, Skupštine opštine Brod, boračkih i drugih udruženja iz RS.

Održana je i Javna tribina o stradanju brodskih Srba za vrijme posljednjeg rata, a prikazan je i film pod nazivom "Saša", koji govori o životu dječaka kome su u Sijekovcu 1992. godine ubili roditelje.
Obilježavnje sedamnaeste godišnjice od stradanja Srba u Sijekovcu organizovao je Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade RS.