Nakon dvodnevne analize
379

Federalna inspekcija ocijenila da KCUS ima 30 posto kreveta za korona-pacijente

S. H.
Inspekcija istakla na da KCUS-u postoji 457 kreveta za Covid pacijente (Foto: D. S./Klix.ba)
Inspekcija istakla na da KCUS-u postoji 457 kreveta za Covid pacijente (Foto: D. S./Klix.ba)
Federalna uprava za inspekcijske poslove okončala je analizu smještajnih kapaciteta Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu te su naveli da ta ustanova ima obezbijeđenih 30 posto kreveta za korona-pacijente, a to je bilo ključno, sporno pitanje u prethodnom periodu.

Sveobuhvatni inspekcijski nadzor bio je naročito usmjeren na organizacijske pretpostavke, hronologiju postupanja, raspoloživost kadrovskih kapaciteta i kapaciteta bolničkih kreveta.

"Izvršeno je brojanje bolničkih kreveta, s posebnim osvrtom na popunjenost kapaciteta (ukupan broj bolničkih kreveta i broj trenutno hopitaliziranih pojedinačno na svim klinikama s posebnim osvrtom na trenutnu popunjenost Klinike za infektivne bolesti, zatim broj kreveta koji je namijenjen za hospitalizaciju i liječenje COVID-19 pacijenata-izolacija i broj kreveta po klinikama namijenjenih za izolaciju pacijenata koji su pored primarne bolesti zbog koje su hospitaliziranii pozitivni na SARS-CoV-2). Neposrednim uvidom i kontrolom je ustanovljeno da je 457 bolničkih kreveta za COVID-19 zaražene pacijente od ukupno 1.524 raspoloživih kapaciteta KCUS-a obilježeno shodno preporukama i prilagođeno zbrinjavanju zaraženih pacijenata", poručuju iz federalne inspekcije.

Inspekcija je tako konstatovala da je na taj način i KCUS obezbijedio traženih 30 posto kapaciteta.

Sada ostaje pitanje samog proces ahospitalizacije, odnosno rasporeda pacijenata u same ustanove, s obzirom na kliničku sliku. To još uvijek ostaje predmet nesporazuma dvije bolnice u Sarajevu.