"Sami su krivi"
34

Dodik: Baš me briga za Agrokor, za RS je važno da dobavljači budu sigurni

FENA
Milorad Dodik (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Milorad Dodik (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je danas da ga nije briga za opstanak hrvatskog Agrokora te da je "njihovo spekulantsko djelovanje na tržištu u regionu dovelo do ovakvog stanja".

"Nemam razlog da se zalažem da ostane sistem Agrokora i prvi ću od političara reći baš me briga za Agrokor. Njihov sistem je bio nerealan, ekonomski neodrživ i usmjeren na destabilizaciju tržišta", ustvrdio je Dodik u izjavi novinarima u Banjoj Luci.

RS neće, kako kaže, biti servilna prema zahtjevima iz Hrvatske, ako budu dolazili u vezi sa situacijom s Agrokorom, jer je ta država znala da taj koncept nije održiv, ali je dopustila širenje te firme.

Dodik smatra i da je još nejasno šta će Hrvatska poduzeti kada su u pitanju finansijski problemi u Agrokoru, ali da je za RS važno da njeni dobavljači budu sigurni sa stanovišta plasmana i da iz firmi u RS-u, a koje su u sistemu hrvatskog koncerna, ne dođe do odliva kapitala.

Neće pomoći, kaže, brze odluke, niti će RS biti kolateralna šteta. Navodi i da će RS, ako bude potrebno,u slučaju Agrokora učiniti sve ono što je uradila u zvorničkoj Alumini i još nekim drugim preduzećima da zaštiti svoja prava i imovinu tih preduzeća.

"Mi ovdje treba da osiguramo stabilnost i u tome imamo iskustvo kao kada se to radilo s Aluminom, da zaštitimo preduzeća koja su ovdje, a takva smatramo sva registrovana preduzeća, pod bilo kojim imenom, pa i Konzum, koji egzistiraju na području RS-a- rekao je Dodik.

Entitetski predsjednik je naveo i da rukovodstvo RS-a radi na tome da se osmisle mjere koje se mogu preduzeti u ovoj situaciji, a da hrvatski je koncern dužan da da objašnjenja, jer je "njihovo spekulantsko djelovanje na tržištu u regionu dovelo do ovakvog stanja".

I premijerka RS-a Željka Cvijanović najavila je da će biti održani sastanci u vezi sa stanjem u Agrokoru, te da Vlada čeka impute Privredne komore RS-a da bi znali kakvo je stvarno stanje.

"Vlada će putem ministarstava trgovine i turizma, poljoprivrede, industrije i drugih resora, relevantnih za ovo pitanje, vidjeti koje su mjere. Postoje i brojni upitnici u vezi s mjerama koje je definisala sama Hrvatska, ali mnogi se ne slažu da je to način na koji treba rješavati taj problem. I u Srbiji postoje brojne aktivnosti da se doskoči tom problemu prije nego što bi eskalirao", rekla je Cvijanović.

Dobro je, kaže, što je ovo pitanje privuklo pažnju svih nivoa vlasti i da svako želi na određeni način da doprinese i spriječi neku katastrofu, te da je interes RS-a da se zaštite radna mjesta, ali i da dobavljači ne budu u ozbiljnom problemu.