Delegacije iz RS-a obilježile dan pogibije vojnika JNA u "Tuzlanskoj koloni", traže postavljanje spomenika
Prije tačno 33 godine, 15. maja 1992. godine pripadnici Stanice javne bezbjednosti Tuzla odbili su napad paravojnih jedinica Srpske republike i novoosnovane Vojske Jugoslavije, odbranivši grad na takav način od agresora.
Kao i prethodnih godina, i ovog 15. maja je u Tuzlu je stigla grupa osoba iz Republike Srpske, odnosno preživjeli učesnici događaja, članovi porodica stradalih vojnika i predstavnici entitetske vlasti.
"Rođen sam nedaleko odavde. Institucije sistema BiH su takve kakve jesu. Mi izgleda ne zaslužujemo deset kvadratnih metara da podignemo spomenik našim stradalima. To je žalosno. Pozivam vlasti Tuzle, koja je oduvijek bila građanska, da na svojim prvim sastancima institucija koje odlučuju o ovome, dopuste da naš spomenik stoji ovdje", kazao je jedan od učesnika "Tuzlanske kolone" Slavko Novaković.

Istaknuo je da "im je rat nametnut", podsjetivši su da su građani prije toga živjeli u slozi i ljubavi.
"Ali, tako su drugi htjeli i tako smo okončali svi. U problemu smo svi već 33 godine. Pozivam institucije BiH da jednom zaista procesuiraju, da odgovorni odgovaraju da bismo prije prišli suživotu i živjeli na ovim prostorima dostojanstveno čovjeka. Dobra je ovo država, ako budemo razumjeli šta je potrebno ovim ljudima, a to je veoma malo", naglasio je Novaković.
Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović navodi da su u Tuzlu stigli kako bi u miru, sabranju i molitvi se pomolili za duše stradalih, a istovremeno kažu da pamte i ne zaboravljaju.
"Ovo je još jedna velika u nizu opomena za sve i svakoga ko živi u BiH, a to je da nam se takva stradanja nikada i nikome ne ponove, da nijedan više roditelj ne pusti suzu zbog svog djeteta ili bližnjeg, kako god se on zvao i prezivao. Pravo da budemo rođeni i živimo u miru i slobodi su sva ona prava ustavom zagarantovana. Istovremeno možemo reći da stradanja u 'Tuzlanskoj koloni' bole jer je to zločin bez kazne koja nije izrečena", izjavio je Petrović.

Navodi da zločince uvijek treba osuđivati ovozemaljskom pravdom kroz pravosudne institucije, bez obzira kako se oni zvali i prezivali.
"Kada pravosudne institucije zaćute i zataje, onda sigurno nebeska ruka pravde će ispuniti sve to. Za nas je važno da ovo sve ne podlegne zaboravu, da pamtimo zbog svih sadašnjih i budućih generacija. Naše mlade naraštaje moramo učiti kako da postanu dobri, obrazovani, kulturni i vaspitani ljudi koji će poštovati druge ljude, bez obzira na nacionalnost, etničku pripadnost te da se nikada ne raduju tuđim nesrećama", naveo je Petrović.
Među učesnicima se i danas našla grupa pripadnika Oružanih snaga BiH, koji su odali počast i položili cvijeće na mjestu stradanja na Brčanskoj Malti. Nakon što su učesnici skupa zapalili svijeće i položili bijele ruže, krenuli su put Bijeljine gdje će na groblju u obližnjim Pučilama biti obavljen parastos.