0

Završeno atletsko SP u Osaki

FENA
Blanka Vlašić
Posljednjeg dana Svjetskog atletskog prvenstva u Osaki podijeljeno je osam kompleta medalja. Kod atletičarki u skoku u vis slavila je Hrvatica Blanka Vlašić sa skokom od 205 centimetara, dok su srebro podijelile Talijanka Antonietta Di Martino i Ruskinja Anna Čičerova. Obje su u drugom pokušaju preskočile 203 centimetra.

Braniteljica naslova Šveđanka Kajsa Bergqvist otpala je već na visini od 197 centimetra.

Na 1,500 metara najbrža je bila Maryam Yusuf Jamal iz Bahreina (3:58.75). Druga je bila Ruskinja Jelena Soboleva (3:58,99), koja je u Osaku stigla s najboljim rezultatom sezone, a treća Ukrajinka Irina Liščinska (4:00,69).

U utrci štafeta 4x400 metara do zlata su dotrčale Amerikanke (DeeDee Trotter, Allyson Felix, Mary Wineberg, Sanya Richards) s vremenom 3:18.55, srebro ide u Jamajku (3:19.73), a bronca u Veliku Britaniju (3:20.04).

Rano jutros atletičarke su trčale maraton, a zlato je pripalo Kenijki Catherini Nderebi koja je stazu dugu 42,195 metara istrčala u vremenu 2:30:37. Srebro je pripalo Kineskinji Chunxiu Zhou (2:30:45), a bronca japanskoj atletičarki Reiko Tosa (2:30:55). Bh. atletičarka Lucia Kimani nije uspjela završiti utrku.

Kod atletičara Finac Tero Pitkamaki postao je svjetski prvak u bacanju koplja. Pitkamaki je hicem od 90,33 metara na najbolji način izbrisao razočaranje od prije dvije godine, kada je u svom Helsinkiju bio četvrti, iako je bio glavni favorit za zlato.

Srebrno odličje, kao i u Helsinkiju, osvojio je Norvežanin Andras Thorkildsen s daljinom od 87,33, a brončanu Amerikanac Breaux Greer s 83,81.

Dvadesetogodišnji Kenijac Alfred Kirwa Yego (1:47,09) osvojio je naslov svjetskog prvaka na 800 metara. Yego je u posljednjim metrima pretekao Kanađanina Garyja Reeda (1:47,10), koji je vodio gotovo čitavu utrku, dok je do brončanog odličja stigao olimpijski pobjednik Rus Jurij Boržakovski (1:47,39).

Nakon trijumfa u utrci na 1,500 metara Bernard Lagat osvojio je naslov svjetskog prvaka i na 5.000 metara. U taktičkoj utrci koja se odlučivala u kratkom sprintu Lagat (13:45,87) je pokazao da je brži od dugoprugaša Kenijca Eliuda Kipchogea (13:46,00) i Uganđanina Mosesa Ndieme Kisira (13:46,75), koji su osvojili srebro i broncu. 33-godišnjem Lagatu ovo su prva dva zlata na velikim natjecanjima na otvorenom.

U posljednjoj utrci na SP-u 4x400 za muškarce američki trkači opravdali su ulogu favorita. LaShawn Merritt, Angelo Taylor, Darold Williamson i Jeremy Wariner do zlata su došli u vremenu 2:55.56. Reprezentacija Bahama na drugom je mjestu za Amerikancima kasnila gotovo četiri sekunde (2:59.18), a Poljaci (3:00.05) su došli do brončanog odličja.

Na SP-u u Osaki medalje su osvajali natjecatelji iz 46 zemalja. Najuspješniji su bili Američki atletičari koji su ukupno osvojili 26 medalja (14 zlatnih, 4 srebrne i 8 brončanih), a najuspješniji atletičar je Tyson Gay s tri zlata (100 metara, 200 metara, 4x100 metara).