10.5.2009. u 09:11
0
0
0
Ryosuke Irie novi je svjetski plivački rekorder u disciplini 200 metara leđnim načinom. Dosadašnje najbolje vrijeme Amerikanca Ryana Lochtea popravio je za više od sekundu.
Pobijedio je 19-godišnji Japanac u nedjelju na natjecanju “Dvoboj u bazenu”, koje je u Sydneyju organizirao Australski plivački savez da bi svoje najbolje plivače testirao u izravnim dvobojima sa sve boljim japanskim rivalima.

Irie je na 200 leđno pobijedio s preko pet sekundi prednosti, u vremenu 1:52.86. Olimpijski pobjednik Ryan Lochte u Pekingu je plivao stari rekord, sporiji čak za sekundu i osam stotinki (1:53.94).

- Nisam mogao niti pomisliti da ću ići ovako brzo. Nevjerojatno - izjavio je Irie dodavši:

- Idem na Svjetsko prvenstvo u Rim i tamo ću svjetski rekord oboriti ponovno!

Mladi je Japanac, tada 18-godišnjak, olimpijski finale u Pekingu na istoj dionici završio na petom mjestu. Na japanskome nacionalnom prvenstvu prošlog mjeseca približio se Lochteu na samo osam stotinki zaostatka, a u subotu je u Sydneyju u dvoboju na 100 leđno pobijedio sa samo dvije stotinke sporijim vremenom od svjetskog rekorda drugoga velikog američkog leđaša, Aarona Piersola.