sport
0

Vodeni sportovi - SP: Zlato za Rusiju i Kinu

FENA
Ruskinje Anastasia Davidova i Anastasia Ermakova osvojile su naslov svjetskih prvakinja u slobodnom programu parova u sinhronizovanom plivanju na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Melbourneu.

Ruskinje su potvrdile da su trenutno najbolji par na svijetu u ovom sportu. Prije četiri dana osvojile naslov i u tehničkom programu parova, a ujedno su i aktualne olimpijske pobjednice.

Srebro je pripalo Španjolkama Gemmi Mengual i Paoli Tirados, a bronza Japankama Ayako Matsumura i Emiko Suzuki.

U skokovima u vodu danas su u Melbourneu podijeljena dva nova kompleta medalja. Svjetska prvakinja u skokovima s daske visine jedan metar je Kineskinja Zi He (316.65), koja je slavila ispred braniteljice naslova Kanađanke Blythe Hartely (311.20). Broncu je osvojila Ruskinja Julija Pahalina (304.60).

Kinezi su osvojili i zlatnu medalju u muškoj konkurenciji u skokovima s trometarske daske. Naslovom svjetskog prvaka okitio se Kai Qin (545.35), koji je slavio ispred branitelja naslova Kanađanina Alexandrea Despatiea (518.65) i Rusa Dmitrija Sautina (517.10).

U četvrtfinale ženskog vaterpolskog turnira direktno su se plasirale pobjednice grupa, Rusija, Australija, SAD i Mađarska. Za preostala mjesta u četvrtfinalu igrat će Španija i Brazil, Njemačka i Kanada, Grčka i Novi Zeland te Holandija i Italija.

Rezultati trećeg kola Svjetskog prvenstva vaterpolistica:

A-grupa: Kina - Njemačka 4:11 (0:4, 0:2, 0:2, 4:3) Rusija - Španija 12:7 (2:1, 4:1, 2:1, 4:4) tabela:

1. Rusija 3 3 0 0 46:26 6
  2. Španija 3 2 0 1 37:25 4
  3. Njemačka 3 1 0 2 28:37 2
  4. Kina 3 0 0 3 19:42 0

B-grupa: Kanada - Portoriko 13:4 (3:0, 2:1, 5:2, 3:1)

Brazil - Australija 3:11 (2:6, 0:1, 0:2, 1:2) tabela:

1. Australija 3 3 0 0 42:8 6
  2. Kanada 3 2 0 1 23:12 4
  3. Brazil 3 1 0 2 19:19 2
  4. Portoriko 3 0 0 3 7:52 0

C-grupa: Grčka - SAD 6:8 (3:2, 1:3, 0:2, 2:1) Holandija - Kazahstan 14:7 (5:2, 3:2, 6:1, 0:2) tabela:

1. SAD 3 3 0 0 30:18 6
  2. Grčka 3 2 0 1 31:20 4
  3. Holandija 3 1 0 2 28:30 2
  4. Kazahstan 3 0 0 3 17:38 0

D-grupa: Kuba - Mađarska 4:19 (1:3, 1:4, 1:3, 1:9) Italija - Novi Zeland 21:9 (3:3, 8:2, 4:1, 6:3) tabela:

1. Mađarska 3 2 1 0 44:19 5
  2. Italija 3 2 1 0 46:22 5
  3. Novi Zeland 3 0 1 2 23:45 1
  4. Kuba 3 0 1 2 16:43 1