Pobijedili Italiju
31

Vaterpolisti Španije nakon dramatičnog finala osvojili zlato na Svjetskom prvenstvu

Vaterpolisti Španije su novi svjetski prvaci nakon što su u dramatičnom finalu u Budimpešti savladali Italiju poslije izvođenja peteraca.

Španija je na kraju došla do pobjede rezultatom 15:14 (3-3, 3-0, 2-3, 1-3; 6-5).

Prvaci su od početka bili u prednosti, ali startni zaostatak 1:3 uspjeli su Italijani anulirati i izjednačiti na 3:3 krajem prve dionice.

Krenuo je potom veliki niz Španaca koji su poveli 7:3 i sve do sredine posljednje četvrtine su održavali prednost od dva do tri pogotka.

Međutim, Italijani su pomalo brisali zaostatak, a dvije minute prije kraja Presciutti je dalekometnim udarcem izjednačio na 9:9, kako je i završio regularni dio meča.

Obje reprezentacije bile su sigurne u izvođenju peteraca, a sve je zaključeno tako što je španski golman Lorrio odbranio udarac Canelli.

Španija se tako osvetila Italiji za poraz u finalu posljednjeg Svjetskog prvenstva u Gwangju prije tri godine.