Rafael Nadal - Damir Džumhur 3:0 (6:1, 6:3, 6:1)

19.1.2018. u 08:55
108
171
108
U trećem kolu Australian Opena sastali su se najbolji bh. teniser Damir Džumhur i favorizovani Španac Rafael Nadal, prvi igrač svijeta. Nadal je upisao očekivano sigurnu pobjedu rezultatom 3:0 (6:1, 6:3, 6:1), a na portalu Klix.ba mogli ste pratiti tekstualni prijenos ovog meča.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Treći set

Velika borba na početku trećeg seta. Nakon čak pet izjednačenja Nadal uspijeva povesti na svoj servis. Nadalova upornost i borba za svaku loptu dovela ga je do breaka i već na startu seta prednosti od 2:0. S novim 25 winnerom Španac osvaja i treći gem u trećem setu.

Počeo je Džumhur četvrti gem s 40:0, potom spašavao servis i na kraju sjajnim potezom ipak smanjio rezultat na 3:1. Moglo je biti uzbudljivije i zanimljivije u petom gemu, ali Nadal koristi Damirove greške i uvećava vodstvo.

Ovdje je sve riješeno. Nadal ima dva breaka prednosti u trećem setu i ima šansu da prilikom svog servisa upiše pobjedu. Na kraju je gotovo dva sata igre bilo dovoljno da Nadal pobijedi Džumhura i plasira se u narednu rundu Australian Opena.

Drugi set

Nadal je nastavio igrati skoncentrisano i kvalitetno te je iz četvrtog pokušaja uzeo break već na prvom servisu Džumhura, a kasnije ga je potvrdio i rano poveo s 2:0. Damir je u trećem gemu napokon počeo dobro servirati i smanjio je rezultat.

Džumhur je potom uzeo i break nakon velike borbe u četvrtom gemu i sada ima priliku na svom servisu da dođe prvi put u prednost. Posebno je upečatljiv bio maratonski gem od čak 26 udaraca koji je pripao Špancu. Međutim, Nadal je uzeo drugi break u drugom setu i poveo s rezultatom 3:2.

Španac je potvrdio prednost breaka i bez puno problema uvećao vodstvo u drugom setu. Sa nulom je osvojio Džumhur naredni gem i smanjio rezultat, a posebno je upečatljiv podatak da je u dosadašnjem toku meča odservirao više asova od favorizovanog protivnika.

Iako je Damir pokazao znatno bolji otpor nego u prvom setu, Nadal dolazi do prednosti od 5:3 i imat će priliku na servis bh. tenisera da osvoji i drugi set. Poslije nešto više od sat igre Nadal uzima novi break te osvaja drugi set rezultatom 6:3.

Prvi set

Nadal počinje meč sa sjajnim servisom s kojim nije dopustio niti malo šansi našem teniseru. Potom uzima break i vrlo brzo dolazi do prednosti od 2:0. Poslije samo osam minute igre bilo je 3:0 i očito je da će Damir morati nešto promijeniti u svojoj igri. Španac je uzeo još jedan break i jasno je da je prvi set već odlučen.

Tek u petom gemu Nadal je napravio prve greške prilikom svog servira, ali bilo je to nedovoljno da Damir uzme break. Nadal je imao set poen u šestom gemu, ali je Džumhur uspio da spasi, preokrene i napokon osvoji prvi gem u meču.

Ipak, Nadal je iskoristio svoj servis i potvrdio još jednom zašto je najbolji teniser svijeta u ovom trenutku. Veoma lagano je osvojio prvi set rezultatom 6:1 za svega 23 minute igre.

Nadal je imao čak 11 winnera više (14:3), a problem za Džumhura bio je i loš procenat osvojenih poena iz servisa od 35 posto. S druge strane, Nadal je imao 80 posto osvojenih servis poena.

Najava meča

Nadal je u drugom kolu prvog Grand Slama sezone samo jednom dopustio break protiv Mayera i to u trenutku kad je servirao za pobjedu. Argentinac je prošle godine na US Openu uzeo set, tako da se Špancu nema šta prigovoriti. Uostalom, omjer od 40 winnera i 10 neforsiranih grešaka djeluje impresivno.

"Leonardo je igrač s jakim oružjima i agresivnom igrom. Može biti vrlo opasan, tako da sam zadovoljan. Iza mene je dug period bez mečeva. Došao sam ovdje bez pripremnog turnira. Ne treba to zaboraviti", konstatovao je Nadal i onda uobičajeno bio oprezan u najavi meča s Džumhurom od kojeg je u posljednjem meču izgubio, ali predajom.

"Damir je puno napredovao od tog našeg posljednjeg meča. Ukoliko želim pobjedu moram igrati u jačem ritmu od njega i moram biti agresivniji. To je moj plan", rekao je Nadal.

Džumhur je u prvom kolu okrenuo 0:2 u setovima i pobijedio Lorenzija, što je bilo zaista impresivno budući da je Sarajlija došao s povredom u Melbourne. Problem s nogom je očito saniran, a to sugerira uvjerljivo izdanje protiv nezgodnog Millmana u drugom kolu te ga sada čeka prvi teniser svijeta.

"Odigrao sam puno bolje protiv Millmana nego u prvom kolu. Trebao sam i ranije riješiti meč, ali bitno je da sam prošao dalje. Istrošio sam se protiv Millmana, umoran sam. Međutim, čeka me veliki meč i motivacija ne može biti jača. Predviđaju temperaturu višu od 35 stepeni, što je dodatna otežavajuća okolnost. Ipak, neću uči u meč s bijelom zastavicom", rekao je Džumhur.

Kladionice su u ovom meču maksimalno potcijenile Damira kojem ne daju apsolutno nikakve šanse da pobijedi velikog Nadala.