10

Pandemija koronavirusa najviše pogađa ove tenisere

DP
Rafael Nadal (Foto: EPA-EFE)
Prvi teniski turnir serije Masters 1000 u Indian Wellsu otkazan je zbog epidemije COVID-19. ATP Tour je poput drugih vrhunskih sportskih natjecanja na svijetu ugrožen zbog pandemije.

ATP je objavio da neće biti mečeva tokom sljedećih šest sedmica, a nastavak se očekuje 20. aprila. To znači da su otkazani Master 1000 turniri u Miamiju i Monte Carlu, ATP 500 turnir u Barceloni i ATP 250 turniri u Houstonu, Marrakechu i Budimpešti.

Prekid takmičenja donio je problem igračima koji su prošle godine osvojili bodove na otkazanim turnirima jer neće imati priliku braniti ih. Neki od najboljih tenisera svijeta gubitkom bodova doživjet će pad na ATP listi. Roger Federer trebao je braniti 1.600 bodova na turnirima, ali ga prekid takmičenja neće pogoditi jer je zbog operacije najavio odsutnost do početka sezone na travi.

Tri igrača iz vrha svjetskog tenisa najviše će izgubiti zbog pandemije COVID-19

3. Rafael Nadal - 900 bodova

Nakon prošlogodišnjih rezultata na prva tri turnira serije Masters 1000, Nadal je trebao braniti 900 bodova. Zbog prošlogodišnjeg plasmana u polufinale na dva Masters 1000 turnira branio je 360 bodova i 180 na temelju polufinala ATP 250 turnira u Barceloni 2019. godine.

2. Fabio Fognini- 1.045 bodova

Italijanski teniser je 2019. godine osvojio turnir u Monte Carlu. U polufinalu Mastersa svladao je Nadala koji je 11 puta trijumfovao u Kneževini. Na tri preostala turnira Fognini je osvojio 55 bodova, što znači da će u sedmici koja počinje 20. imati 1.045 bodova manje, piše SPORTkeeda.

1. Dominic Thiem - 1.600 bodova

Treći teniser svijeta Dominic Thiem izgubit će najviše zbog otkazivanja turnira. Prošla godina bila je najbolja u njegovoj karijeri. Osvojio je Indian Wells, nakon što je u finalu pobijedio Rogera Federera.  Uspio je svladati Nadala u polufinalu ATP 500 turnira u Barceloni, a potom i stići do trofeja. Thiem zbog koronavirusa neće moći braniti 1.510 ATP bodova.

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković izgubit će 315 bodova pa će i nakon 20. aprila ostati na prvom mjestu ATP liste. Đoković je prošlog ponedjeljka započeo 281. sedmicu na vrhu svjetskog tenisa, što znači da mu nedostaje još pet kako bi srušio rekord Samprasa od 286 sedmica. Federer je i dalje nenadmašan s 310 sedmica na vodećoj poziciji.