Ušao u top 600
91

Nerman Fatić ostvario ranking karijere i pored poraza u finalu ITF turnira u austrijskom Welsu

Nerman Fatić (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Nerman Fatić je nastavio sa dobrim igrama u Austriji. Nakon osvojenog ITF turnira u Kramsachu, na ITF turniru u u Welsu je stigao do finala kojeg je izgubio.

Peti bh. reket je u današnjem finalu izgubio od Michaela Vrbenskog (ATP 757.) rezultatom 2:1 u setovima.

Fatić je u finalu poveo sa 4:1, no 18-godišnji Čeh se vratio u prvi set i izjednačio na 4:4, a do kraja seta je uspio i preokrenuti i osvojiti ga sa 7:5 nakon sat i 12 minuta igre.

U drugom setu Fatić je napravio dva breaka naspram jednog Vrbenskog i izjednačio na 1:1 u setovima rezultatom 6:4.

Treći set Fatić je otvorio veoma loše, te mu je Čeh već u prvom gemu napravio break, a potom i u petom i zasluženo je osvojio turnir s konačnih 7:5, 4:6, 6:3 za tri sata igre.

Na putu do finala turnira vrijednog 15.000 američkih dolara Fatić je savladao Tomislava Jotovskog (ATP 550.) rezultatom 7:6(0), 6:2, potom mu je Gabriel Schmidt (ATP 1.160) predao meč nakon što je Nerman dobio prvi set sa 6:1.

U četvrtfinalu je 23-godišnji Sarajlija nadigrao Johannesa Haerteisa (ATP 887.) sa 6:2, 7:6(3), a u polufinalu Aleksandera Ševčenka (ATP 1.494) sa 6:7(4), 6:0, 6:3.

Fatić je ovim rezultatom ostvario najbolji ranking karijere. Sa 614. došao je na 541. mjesto na ATP listi.