Tenis
0

Nadal pobjednik Wimbledona

FENA
Rafael Nadal pobjednik je Wimbledona 2008. godine. Španac je u spektakularnom finalu nakon četiri sata i 48 minuta savladao prvog tenisera svijeta i peterostrukog uzastopnog wimbledonskog pobjednika - Švicarca Rogera Federera sa 4:6 4:6 7:6 (7-5) 7:6 (10-8).

Meč je dva puta prekidan zbog kiše. Nakon prvog prekida i vodstva Nadala sa 2:0 u setovima, Federer se nakon pauze uspio vratiti i izjednačiti na 2:2. Nadal je u tie breaku četvrtog seta propustio dvije meč lopte.

U petom, odlučujućem setu meč je prkinut kod rezultata 2:2 i 40:40 u petom gemu, ali na kraju je Španac u novom nastavku ipak slavio i postao prvi španski pobjednik nakon Manuela Santane 1966. godine

Ujedno Nadal je postao prvi igrač nakon legendarnog Bjorna Borga 1980. godine koji je u istoj godini osvojio Roland Garros i turnir u All-England Clubu, dok je Federeru ovo prvi poraz na travi nakon 65 uzastopnih pobjeda.