0

Izrael i SAD u četvrtfinalu, neredi u Malmöu

FENA
Posljednja dva sudionika četvrtfinala teniskog Davis kupa su Izrael i SAD.

U Malmöu pobjedu nad domaćinom Švedskom Izraelu je donio Harel Levy, koji je u odlučujućem petom meču nakon 3 sata i 34 minuta pobijedio Andreasa Vinciguerra 6:4, 4:6, 6:4, 3:6 i 8:6.

Prije ovoga meča Izraelac Dudi Sela pobijedio je švedskog tenisera Thomas Johansson (6:3, 1:6, 6:4, 4:6, 2:6) i tako izjednačio rezultat na 2:2.

Nažalost, tenis je u Malmöu ostao u sjeni izgreda koji su se odvijali ispred dvorane, koja je inače bila zatvorena za gledatelje, upravo zbog strahovanja organizatora da bi moglo doći do incidenata.

Gotovo 10.000 ljudi ispred dvorane je protestvovalo zbog izraelskih napada na Gazu. Protestanti su se sukobili s policijom, a uhapšeno je najmanje pet osoba.

Puno mirnije bilo je u američkom Birminghamu, gdje je domaća reprezentacija s 4:1 pobijedila Švicarsku za koju nije nastupao Roger Federer.

Nakon dva dana igre Amerikanci su vodili 2:1, a pobjedu je u nedjelju potvrdio Andy Roddick koji je u tri seta nadigrao prvi švicarski reket Stanislasa Wawrinku 6:4, 6:4, 6:2.

U petom meču koji nije odlučivao ni o čemu James Blake je pobijedio Marca Chiudinellija 6:4 i 7:6(6) po setovima.