17. Grand Slam
49

Tok meča / Finale Australian Opena: Novak Đoković - Dominic Thiem 3:2 (6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4)

F. Z.
Novak Đoković (Foto: EPA-EFE)
Srbijanski teniser Novak Đoković savladao je Austrijanca Dominica Thiema u finalu Australian Opena za četiri sata igre rezultatom 3:2, po setovima 6:4, 4:6, 2:6, 6:3 i 6:4.

Peti set: Đoković - Thiem 6:4

6:4 - Đoković je došao do dvije vezane meč lopte, iskoristio je prvu i osvojio svoju 17. Grand Slam i osmu titulu na Australian Openu.

5:4 - Thiem je smanjio rezultat u petom setu, a Đoković sada servira za osmu titulu na Australian Openu.

5:3 - Đokovića dijeli jedan gem od 17. Grand Slama. Imao je Thiem 30:15 na servis Đokovića, ali je Novak vezao tri poena i poveo s 5:3.

4:3 - Imao je Đoković priliku da napravi novi break, ali to Thiem nije dozvolio i uspio je smanjiti rezultat u petom setu.

4:2 - Đoković asom dolazi do četvrtog gema u petom setu. Thiem nije uspio osvojiti niti jedan poen na ovaj servis gem srbijanskog tenisera.

3:2 - Thiem je na razliku uspio doći do drugog gema u petom setu i smanjiti prednost Đokovića na 3:2.

3:1 - Velika drama u četvrtom gemu petog seta pripala je Đokoviću. Srbijanski teniser uspio je spasiti dvije break lopte.

2:1 - Đoković koristi prvu break priliku u petom setu i vodi s 2:1 protiv Thiema.

1:1 - Đoković je izjednačio rezultat u petom setu. Austrijanac nije osvojio niti jedan poen na servis gem Đokovića.

0:1 - Thiem vodi u petom setu. Đoković je na servis Austrijanca osvojio samo jedan poen.

Četvrti set: Đoković - Thiem 6:3

6:3 - Đoković je sigurno servirao, došao do tri vezane set lopte, iskoristio prvu i izjednačio na 2:2 u meču.

5:3 - Đoković je došao do dvije vezane break prilike, iskoristio je drugu i došao do prilike da servira za četvrti set i izjednačenje u meču.

4:3 - Novo vodstvo Đokovića u četvrtom setu. Thiem je opet osvojio samo jedan poen na servis srbijanskog tenisera.

3:3 - Velika borba u šestom gemu, rezultat je ponovo izjednačen u četvrtom setu.

3:2 - Đoković dolazi do trećeg gema u četvrtom setu. Thiem ovaj put nije uspio osvojiti poen na servis srbijanskog tenisera.

2:2 - Thiem rutinski dolazi do drugog gema u četvrtom setu. Izgubio je samo jedan poen.

2:1 - Imao je Thiem break priliku na servis Đokovića, ali je nije iskoristio. Đoković ima prednost u četvrtom setu.

1:1 - Thiem je izgubio samo jedan poen na svoj servis gem. Rezultat je 1:1 u četvrtom setu.

1:0 - Đoković osvaja prvi gem četvrtog seta. Thiem je ovaj put na servis srbijanskog tenisera uspio osvojiti dva poena.

Treći set: Đoković - Thiem 2:6

2:6 - Dominic Thiem je uspio spasiti break loptu i potom je riješio treći set u svoju korist rezultatom 6:2 i preokrenuo rezultat u finalu Australian Opena.

2:5 - Đoković je bez mnogo problema došao do drugog gema u trećem setu. Thiem će servirati za prednost u meču.

1:5 - Thiem je jedan gem udaljen od vodstva u meču. U trećem setu rezultat je 5:1 za Austrijanca.

1:4 - Prvi gem za Đokovića u trećem setu. Smanjio je srbijanski teniser na 4:1.

0:4 - Thiem je stigao i do četvrtog gema u trećem setu i vodi s 4:0.

0:3 - Dva breaka prednosti sada ima Dominic Thiem i na odličnom je putu da osvoji treći set.

0:2 - Đoković je imao break priliku, ali je nije iskoristio. Thiem je potvrdio break i vodi s 2:0 u trećem setu.

0:1 - Break na početku trećeg seta za Dominica Thiema. Austrijanac vodi 1:0.

Drugi set: Đoković - Thiem 4:6

4:6 - Thiem je uspio potvrditi break, osvojiti drugi set i izjednačiti rezultat u meču na 1:1.

4:5 - Novi break Thiema, Austrijanac će servirati za izjednačenje u meču.

4:4 - Vratio je Đoković break. Iskoristio je drugu priliku u drugom setu i izjednačio rezultat.

3:4 - Novi servis gem u kojem je Đoković izgubio samo jedan poen. Srbijanski teniser smanjio je prednost Austrijanca na 3:4.

2:4 - Imao je Đoković break priliku, ali je nije iskoristio. Thiem još uvijek ima prednost breaka.

2:3 - Sada je Đoković došao do gema sa samo jednim izgubljenim poenom i smanjio je rezultat u drugom setu na 2:3.

1:3 - Thiem je izgubio samo jedan poen u četvrtom gemu i potvrdio je break. Vodi s 3:1 u drugom setu.

1:2 - Thiem je napravio break u drugom setu. Ovaj put Đoković je poklonio gem protivniku dvostrukom servis greškom.

1:1 - Uzvratio je Thiem istom mjerom i osvojio gem bez izgubljenog poena.

1:0 - Srbijanski teniser sigurno je otvorio drugi set i bez izgubljenog poena došao do vodstva rezultatom 1:0.

Prvi set: Đoković - Thiem 6:4

6:4 - Đoković je iskoristio drugu set loptu, napravio drugi break u prvom setu i poveo s 1:0 u finalu Australian Opena. Đoković je do prvog seta došao dvostrukom servis greškom Thiema.

5:4 - Đoković ponovo vodi u prvom setu. Gledali smo četvrti gem u kojem je Thiem osvojio samo jedan poen na servis Đokovića.

4:4 - Đoković je imao break priliku u osmom gemu prvog seta, ali je Thiem spasio i izjednačio je rezultat na 4:4. Austrijanac je osvojio tri gema zaredom.

4:3 - Thiem je došao do dvije vezane break lopte, iskoristio je prvu i smanjio na 4:3. Sada će servirati za izjednačenje u prvom setu.

4:2 - Thiem je u šestom gemu imao 40:0, ali je Đoković izjednačio pa se gem opet morao igrati na razliku. Thiem je ipak uspio riješiti gem u svoju korist i smanjiti na 4:2.

4:1 - Još jedan identičan servis gem Đokovića. Thime je opet osvojio samo jedan poen na servis srbijanskog tenisera.

3:1 - Prvi gem za Thiema u finalu Australian Opena. Opet se igralo na razliku, ali Austrijanac ovaj put nije dozvolio break prilike za Đokovića.

3:0 - Đoković je opet na svoj servis gem dozvolio Thiemu da osvoji svega jedan poen i već vodi s 3:0 u prvom setu finala Australian Opena.

2:0 - Thiem je imao 40:15 u drugom gemu prvog seta, ali je Đoković uspio doći do break lopte. Iskoristio je prvu priliku i poveo s 2:0.

1:0 - Đoković je sigurno otvorio meč. Izgubio je samo jedan poen na svoj servis gem i poveo u prvom setu rezultatom 1:0.

Thiem ima priliku da prekine nevjerovatnu seriju velike trojke. Posljednjih 13 Grand Slam titula osvajali su Đoković, Roger Federer i Rafael Nadal. Thiem bi mogao postati tek sedmi igrač koji je aktivan, a koji ima Grand Slam. Osim tri velikana titule su osvajal i Andy Murray, Stan Wawrinka i Marin Čilić.

"Mislim da sam sazrio da osvojim Grand Slam trofej, pogotovo što sam ove dvije sedmice igrao na izuzetno visokom nivou. Moram imati dobar balans, ali i mnogo rizikovati i to u većini udaraca. U posljednjem meču protiv Novaka sam perfektno pogađao linije. Naravno, pokušat ću tako igrati i sada. Naravno da je Novak favorit, osvojio je sedam titula ovdje i nikada nije izgubio finale. Dat ću sve od sebe", poručio je Thiem uoči finalnog meča.

"Thiem je dobio posljednji meč koji smo igrali kada me je savladao na Mastersu u Londonu. Ovdje je odigrao fantastično protiv Nadala, on je bez sumnje jedan od najboljih tenisera svijeta i zaslužio je mjesto u finalu. On ima veliki potencijal, ali da bi bio još bolji potrebno mu je ono što imamo Rafa, Roger i ja, a to je strpljenje. Što se mene tiče, nadam se da ću igrati kao i uvijek u finalima ovdje", rekao je Đoković uoči meča.

Đoković je osvojio 16 Grand Slam titula u karijeri, a u Australiji je najbolji bio sedam puta. Igrao je sedam finala i ostvario sedam pobjeda. Ukoliko i danas ostvari trijumf Đoković će se vratiti na prvo mjesto ATP liste. Thiem još uvijek čeka svoju prvu Grand Slam titulu. Ovo mu je treće finale, a dva puta gubio je Roland Garros od Rafaela Nadala.

Austrijanac je jedan od predvodnika nove generacije tenisera koja bi trebala naslijediti suverene vladare tenisa Đokovića, Federera i Nadala.

Ovo će biti 11. međusobni duel Đokovića i Thiema, a u dosadašnjih 10 Đoković je upisao šest pobjeda. Međutim, kada je u pitanju posljednjih pet duela, Austrijanac je bio bolji u njih čak četiri.

Poštovani čitatelji portala Klix.ba dobrodošli na tekstualni prijenos finalnog meča Australian Opena između srbijanskog tenisera Novaka Đokovića i austrijskog Dominica Thiema.