ATP Pariz
0

Federer i Monfils u drugom polufinalu

Roger Federer (Foto: Reuters)
Švicarac Roger Federer i domaći ljubimac Gaël Monfils borit će se za finalni dvoboj ATP turnira Masters serije koji se igra na brzoj podlozi u pariskom Bercyju.

U trećem meču četvrtfinalnog programa Federer (29) je nadigrao vršnjaka Jürgena Melzera 6-1, 7-6(4) za samo 71 minutu igre. Austrijanac je u prvom setu uhvatio svega 12 poena, a ukupno mu je Federer odservirao 18 aseva postavivši tako vlastiti rekord u mečevima na dva seta. Dosadašnji je rekord od 17 aseva držao od davne 2001. godine protiv Francuza Cyrila Saulniera na turniru u Marseilleu.

Federer je prvim plasmanom u polufinale pariskog Mastersa došao do 60. pobjede u sezoni (60-12). Ima priliku pobijediti i na trećem turniru zaredom na kojem je nastupio nakon Stockholma i Basela.

Za to će morati ponovno pobijediti 24-godišnjeg Francuza Gaëla Monfilsa, koji je u posljednjem meču dana nadigrao Andyja Murrayja 6-2, 2-6, 6-3 nakon sata i 56 minuta igre. Bila je to druga Francuzova pobjeda u petom meču sa Škotom, koji ovim porazom neće preteći Novaka Đokovića na trećem mjestu ATP liste.

Protiv Federera je Monfils dosad igrao pet puta i u svih pet navrata izgubio.

U drugom će polufinalu u subotu igrati Šveđanin Robin Söderling i drugi domaći predstavnik u polufinalu, Michael Llodra.

ATP Pariz, četvrtfinale:

Federer (1) - Melzer (11) 6-1, 7-6(4) Monfils (12) - Murray (3) 6-2, 2-6, 6-3 Söderling (4) – Roddick (8) 7-5, 6-4 Llodra – Davidenko (10) 7-5, 6-1