Davis Cup
0

Berdych odveo Čehe dalje, Kazahstan bolji od Austrije

Tomaš Berdych (Foto: AFP)
Tomaš Berdych odveo je češku Davis Cup reprezentaciju u četvrtfinale tog takmičenja pobjedom nad Stanislasom Wawrinkom 6-3, 6-4, 3-6, 7-6(5) na tvrdoj podlozi u Ženevi...

Bio je to Česima treći, odlučujući bod. Berdych i Wawrinka snage su odmjerili samo dan nakon sedmosatnog meča parova koji je s 24-22 u odlučujućem petom setu pripao Berdychu i njegovom partneru Lukašu Rosolu.

Wawrinka je u tie-breaku četvrtog seta imao vodstvo 5-2, ali je potom izgubio pet uzastopnih poena.

U četvrtfinalu će Česi igrati protiv Kazahstana koji je sa 3-1 na zemljanoj podlozi u Astani savladao Austriju. Odlučujući bod Kazahstancima donio je Andrej Golubjev koji je sa 4-6, 6-3, 6-4, 6-2 savladao Jürgena Melzera nakon dva sata i 32 minute igre.

Golubjev do Davis Cup ogleda protiv Austrije nije dobio nijedan meč u sezoni, a potom je slavio u oba pojedinačna ogleda i predvodio svoju zemlju do pobjede.

Podsjećamo, Argentina, Francuska i Srbija su još nakon drugog dana osigurali svoje plasmane u četvrtfinale. Argentina je u Buenos Airesu savladala Njemačku 5-0, isto kao i Francuska Izreal u Rouenu, dok je Belgija ublažila poraz od Srbije u Charleroiju dobivši oba meča posljednjeg dana kada je srpski Davis Cup selektor odmarao Novaka Đokovića i Viktora Troickog. Na kraju je Srbija pobijedila rezultatom 3-2. Davis Cup, Svjetska skupina, 1. kolo:

Belgija - Srbija 2-3

Goffin - Pašanski 6-4, 2-6, 6-2 Darcis - Zimonjić 6-2, 6-4

Francuska - Izrael 5-0

Llodra - Okun 6-3, 7-6(5) Gasquet - Weintraub 6-4, 6-3

Argentina - Njemačka 5-0

Monaco - Kamke 6-4, 7-6(2) Berlocq - Kas 6-2, 6-4

Kazahstan - Austrija 3-1

Golubjev - Melzer 4-6, 6-3, 6-4, 6-2