sport
0

SP Atletika: Zlato za Vlašić; Amerikanci najuspješniji

FENA
Posljednjeg dana atletsko Svjetskog dvoranskog prvenstva hrvatska atletičarka Blanka Vlašić osvojila je naslov svjetske dvoranske prvakinje u skoku uvis. Vlašić je u Valenciji došla do zlata preskočivši 203 centimetra iz drugoga pokušaja.

Vlašić je ovo prvi naslov svjetske dvoranske prvakinje u karijeri, a uspjehom iz Valencije potvrdila je naslov svjetske prvakinje na otvorenom iz Osake 2007. Splićanska je zadržala nevjerojatan niz nepobjedivosti koji se sada protegao na čak 22 natjecanja.

Srebro je osvojila Ruskinja Jelena Slesarjenko sa preskočenih 201 centimetara, dok je bronca pripala Ukrajinki Viti Palamar sa također preskočenih 201 centimetara, ali iz više pokušaja.

Zadnjega dana prvenstva pao je i jedan svjetski rekord. Ruska trkačica Jelena Soboljeva 1500 metara istrčala je za 3:57,71 minutu i za 34 stotinke popravila svoj svjetski rekord postavljen u Moskvi prošlog mjeseca.

Zlato na 400 metara osvojili ja Ruskinja Olesija Žikina (51,09), Portugalka Nadia Gomes u skoku u dalj (7 m), Sudanac Abubaker Kaki Khamais na 800 m (1:44.81), Britanac Phillips Idowu osvojio je zlato u troskoku (17.75), kao i Amerikanac Bryan Clay (6371 bodova) u sedmeroboju.

Etopljanin Tariku Bekele, mlađi brat olimpijskog pobjednika na 10.000 metara Kenenisa Bekelea, osvojio je zlato na 3000 m, Australka Tamyn Lewis slavila je na 800 m (2:02,57), a naslov prvakinje u kugli pripao je Novozelanđanki Valeriji Vili (20,19 m).

U finalu štafeta 4x400 metara najbrži su bili Amerikanci (3:06,79) i Ruskinje (3:28,17).

Inače, atletska reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država bila je najuspješnija u Valenciji. Amerikanci su osvojili 13 odličja, od čega pet zlatnih, pet srebrnih i tri bronce.

Drugi su Rusi sa 12 medalja, pet zlata, četiri srebra i tri bronce, dok su je na trećem mjestu Etiopija sa šest odličja (tri zlata, srebro i dvije bronce).