Skijanje
0

ZOI 2006: Četvrto olimpijsko zlato za Aamodta

FENA
Norvežanin Andre Kjetil Aamodt odbranio je naslov olimpijskog prvaka u superveleslaomu. Tridesetpetogodišnji vetaran je tako postao prvi alpski skijaš koji je osvojio četiri zlatne olimpijske medalje.

Prvo zlato u superveleslalomu Aamodt je osvojio još prije 14 godina u frnacuskom Albertvilleu. Norvežaninu je zlato iz Torina 20. medalja sa svjetskih prvenstava i olimpijskih igara.

Nekadašnji šampion u superveleslalomu Austrijanac Hermann Maier osvojio je srebrnu medalju sa 13 stotinki zaostatka za Aamodtom, a bronzana medalja pripala je Švicarcu Ambrosiju Hoffmannu (+33).

Takmičenje je u prijepodnevnom programu bilo prekinuto zbog loših vremenskih uslova, nakon što je startovalo 17 skijaša. U ponovljenoj utrci, nekoliko sati kasnije, na stazu su izašli svi takmičari.