Skijanje
0

Dominik Paris pobjednik spusta u Kitzbuehelu

FENA
Italijanski skijaš Dominik Paris pobjednik je trećeg spusta sezone na legendarnoj stazi Streif u Kitzbuehelu.

Drugo i treće mjesto na najzahtjevnijoj utrci Svjetskog kupa u alpskom skijanju zauzeli su Francuzi Valentin Giraud Moine (+0.21), a treće Johan Clarey (+0.33).

Parisu je to prva pobjeda u Svjetskom kupu nakon spusta u norveškom Kvitfjellu u martu prošle godine.

Paris je za Italiju upisao četvrtu pobjedu u spustu u Kitzbuehelu. Prošle godine je slavio Peter Fill, Paris je bil najbolji 2013, a prvi Italijan koji je slavio na ovom prestižnom spustu bio je Kristian Ghedina 1988. godine.

Start utrke, dužine 3.312 metara, bio je na 1.665, a cilj na 805 metara nadmorske visine. Skijaši su na Streifu u ciljnu ravninu ulazili brzinama od oko 140 kilometara na sat.

U ukupnom poretku Svjetskog kupa vodi Austrijanac Marcel Hirscher sa 980 bodova, drugi je Norvežanin Henrik Kristoffersen sa 692, a treći Francuz Alexis Pinturault sa 655 bodova.

U poretku spusta Paris vodi sa 142 boda, drugi je Norvežanin Aksel Lund Svindal sa 140, a treći Italijan Peter Fill sa 139 bodova.