24

Rukometašice Holandije u Japanu prvi put u historiji postale prvakinje svijeta

F. Z.
Rukometašice Holandije (Foto: AFP)
Rukometašice Holandije osvojile su Svjetsko prvenstvo u Japanu pobjedom nad Španijom u finalu rezultatom 30:29.

Holanđanke su do pobjede došle nakon zanimljive završnice u kojoj su golom sa sedmerca došle prvog velikog trofeja u historiji.

Nakon srebra u Danskoj 2015. godine i bronze u Njemačkoj dvije godine kasnije, Holanđanke su danas osvojile svoje prvo zlato. Na Evropskom prvenstvu osvajale su srebro 2016. u Švedskoj i bronzu 2018. godine u Francuskoj.

Holandija je bila bolji protivnik u prvom poluvremenu i imala je tri gola prendosti (16:13). U drugom poluvremenu bolja igra rukometašica Španije, a rezultat je bio identičan kao u prvom poluvremenu, samo su Španjolke imale prednost 16:13. Sve do posljednjih sekundi utakmice.

Potom je Holandija dobila priliku da riješi utakmicu sa sedam metara. Lois Abbingh je zadržala mirnoću i donijela svojoj reprezentaciji veliku pobjedu.

U utakmici za treće mjesto reprezentacija Rusije savladala je Norvešku rezultatom 33:28.