Rukomet
0

Rukometaši Njemačke treći put svjetski prvaci

FENA
Rukometaši Njemačke novi su prvaci svijeta. U fnalu Svjetskog prvenstva u Njemačkoj domaćini su pred 20.000 gledatelja u Koelnareni pobijedili Poljsku s 29:24 (17:13).

Za razliku od četvertfinala i polufinala domaćin je u finalu slavio bez podrške sudija. Sasvim zasluženo izabranici Heinera Branda su pobijedili najveću senzaciju svjetskog prvenstva. Vodili su kroz cijeli susret, a u u jednom trenutku i sa sedam razlike (21:14).

Poljaci su velikom serijom stigli na minus jedan (22:21), te imali dva napada s igračem više, ali nisu uspjeli izjednačiti rezultat. Nijemci potom odlaze na 24:21 i Poljaci više nisu imali snage za novi povratak.

Najefikasniji u redovima njemačke vrste bili su Torsten Jansen (8), Pascal Hens (6), Michael Kraus (4) i Florian Kehrmann (4), dok su poljsku reprezentaciju predvodili Gregorz Tkaczyk (5) i Mariusz Jurasik (5),

Nijemci su dugo čekali na treće svjetsko zlato. Davne 1938. slavili su u tada još velikom rukometu, te 40 godina kasnije u Danskoj. Izbornik Heiner Brand i prikladan sustav natjecanja doveli su ih na krov svijeta pred svojim navijačima. Nijemci su tek četvrta reprezentacija koja je kao domaćin osvojila naslov svjetskog prvaka. Uz njih 1938., to su uspjeli Šveđani 1954. i Francuzi 2001. godine. Također su momčad koja je osvojila prvo i (zasad) posljednje svjetsko prvenstvo.

Apsolutna senzacija natjecanja, Poljska, još nikada nije igrala u finalu velikih natjecanja. Na Olimpijskim igrama 1976. u Montrealu i na SP-u u Njemačkoj 1982. osvojili su brončanu medalju.

U uvertiri finala Danska je osvojila broncu, nakon što je u dvoboju za treće mjesto svladala Francuze s 34:27. U dvoboju dvaju polufinalnih gubitnika Danci su se brže oporavili i deklasirali su ogorčene i razočarane Francuze.

Danci su vodili cijelo vrijeme susreta. U prvom su poluvremenu imali najviše sedam pogodaka prednosti, a na odmor su otišli sa šest razlike (21:15). U 12. minuti drugog poluvremena Francuzi su se približili na tri zaostatka (24:21), no više od toga nisu mogli.

Veliku prednost Danci su znalački sačuvali do kraja utakmice i tako ostvarili svoj drugi najveći uspjeh na svjetskim prvenstvima. Najbolji plasman zabilježili su 1967. godine kada su osvojili drugo mjesto, a još tri puta su bili četvrti.

Najučinkovitiji igrač Danaca bio je iskusni Lars Christiansen s devet pogodaka, a pet je zabio Per Leegaard. Napad Francuza predvodili su Jerome Fernandez i Michael Guigou s po šest pogodaka.

Francuzi su od 1993. godine samo jednom, i to u Egiptu, ostali bez medalje i najuspješnija su reprezentacija na svjetskim smotrama u posljednjih desetak godina. Međutim, u Njemačkoj nisu uspjeli do odličja. Ogorčeni na suđenje u polufinalu protiv domaćina dvostruki svjetski prvaci (1995, 2001) u "malom finalu" nisu imali izgleda.

Finale:

NJEMAČKA - POLJSKA 29:24 (17:13)

Kolnarena - 19.500 gledatelja; Suci: Bord i Buy (Francuska) NJEMAČKA: Fritz, Bitter - Hens 6, Roggisch , Glandorf 2, Baur, Zeitz 3, Jansen 8/1, Klimowets 1, Kraus 4, Kehrmann 4, Kaufmann, Schwarzer 1

POLJSKA: Szmal, Weiner - Lijewski 1, Jachlewski 1, Tkaczyk 5, Bielecki 3, Siodmiak 1, Wleklak 1, Bartosz Jurecki 2, Jurasik 5, Michal Jurecki 1, Kuptel 1, Tluczynski 2/2, Lijewski 1 ISKLJUČENJA: Njemačka - 2 minute, Poljska 6 minuta SEDMERCI: Njemačka 1 (2), Poljska 2 (2)

za treće mjesto:

DANSKA - FRANCUSKA 34:27 (21:15) Kolnarena - 19.000 gledatelja, Suci: Kristić i Ljubić (oba Slovenija)

Danska: Hvidt, Henriksen - Christiansen 9/4, Leegard 5, Knudsen 4, Noddesbo 4, Stryger 3, Madsen 3, Boldsen 2, Oechsler 2, Jorgensen 1, Jensen 1, Rasmussen, Henriksen, Lindberg Francuska: Ploquin, Omeyer - Guigou 6/4, Fernandez 6, Narcisse 5/1, Karabatić 5, Bertrand Gille 2, Abati 1, Abalo 1, Kempe 1, Dinart, Burdet, Guillaume Gille, Girault, Isključenja: Danska - 8 minuta, Francuska - 4 minute Sedmerci: Danska 4 (4), Francuska 4 (4)