Rukomet
0

Kvalifikacije za SP: Finska - Bosna i Hercegovina 28:29

FENA
Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u svom prvom nastupu u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo 2009. godine u Hrvatskoj, večeras je u Karji savladala domaću selekciju Finske sa 29:28 (14:13).

Rukometaši BiH teže no što se očekivalo, nakon velike borbe zasluženo su ubilježili su prve bodove u Petoj kvalifikacionoj grupi.

U prvom poluvremenu domaća ekipa bila je u stalnom vodstvu sve do 28. minute. U jednom trnutku Finci su imali najveću predost od pet golova (13:8, 20. minuta). Tek u finišu prvog dijela izabranici selektora Halida Demirovića povezali su redove, pojačali su igru u odbrani i gotovo "zaključali" naš gol. Punih deset minuta domaći igrači nisu pogodili mrežu Adnana Šabavovića, dok su naši rukometaši ostvarili seriju 6:0 i na odmor otišli s golom prednosti.

U nastavku rukometaši BiH ponovo su pokazali velike oscilacije u igri. Nakon što su obje ekipe ostavrile po dvije mini serije po 3:0, ekipa BiH je konačno "prelomila" rezultat u zadnjih pet minuta, ponajviše zahvaljujući golmanu Šabanoviću (ukupno 13 obrana), koji je u odlučujućim trenicima zaustavio sve napade Finaca.

Iako su Finci u samom finšu smanjili prednost (29:26) na samo gol, prva pobjeda bh reprezentacije u kvalifikacijama nije dovedena u pitanje.

U redovima bh tima najefikasniji su bili Damir Doborac i Nikola Prce sa po šest, golova, a kod domaćih Romberg sa osam golova.

Revanš utakmica igrat će se 16. januara u Sarajevu.

Rezultati i tabela Pete kvalifikacione grupe za svjetsko rukometno prvenstvo 2009. godine u Hrvatskoj:

1. januara: Litvanija - Finska 29:30 (13:17)
  2. januara : Finska - Litvanija 32:33 (17:16)
  3. januara: Finska - Bosna i Hercegovina 28:29 (13:14)

1. Bosna i Hercegovina 1 1 0 0 29:28 2
  2. Litvanija 2 1 0 1 62:62 2
  3. Finska 3 1 0 2 80:81 2

Preostali susreti: 12. januara: Bosna i Hercegovina - Finska 16. januara: Bosna i Hercegovina - Litvanija 19. januara: Litvanija - Bosna i Hercegovina