0

Kvalifikacije za rukometno SP: BiH - Finska 31:28

FENA
Rukometna reprezentacija BiH na okupljanju
Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo 2009. godine u Hrvatskoj, nakon što je u subotu u Sarajevu i u revanšu savladala selekciju Finske sa 31:28 (13:12).

Drugom pobjedom nad Finicima, rukometaši BiH preuzeli su prvo mjesto u Petoj grupi i približili se cilju - plasmanu u baraž, za koji im je još potrebno da savladaju selekciju Litvanije, 16. januara u Goraždu.

Kao i prije tri dana bh rukometaši odigrali su još jedan težak susret, u kojem su se Finci ponovo predstavili kao brza i uporna ekipa.

Iako su u prvom dijelu igre ostvarili prednost 10:5, (17. minuta), naši rukometaši ponovo su pokazali oscilacije i nakon čak 10 izgubljenih lopti dozvolili Finicima da uhvate priključak i da odmor odu sa samo golom zaostatka.

U nastavku izabranici Halida Demirovića pojačali su igru u odbrani, stvorili su odlučujuću prednost (27:21, 47. minuta) i do kraja kontrolisali rezultat.

U redovima našeg tima najefikasniji su bili Damir Doborac sa devet, Adnan Jaškić sa sedam i Branislav Obradović sa pet postignutih golova, dok je na golu nesavladiv bio kapiten Enid Tahirović sa ukupno 19 obrana.

Dvorana "Mirza Delibašić"- KSC Skenderija, gledalaca 5.000, sudije Martin Gjeding i Mads Hansen (Danska), delegat Klaus Lang (Austrija).

Bosna i Hercegovina: Tahirović (19 odbrana), Šabanović, Obradović 5, Veselinov 1, Prce 4, Harmandić, Stojanović 1, Terzić 1, Doborac 8, Ćehajić, Malešević 2, Toromanović 2, Jaškić 7, Mustafić. Selektor Halid Demiroviić.

Finska: Segersven, Nordkvist, Silampa 3, Valo, J. Karlson 10, Johanson 4, Stenius, Sjestet, Kangas, Ronnberg 3, R. Karlson 6, Villanen, Hertola, Janson 2. Selektor Tomas Vesterlund.

Sedmerci: BiH 2 (1), Finska (3 (3); isključenja: BiH 6, Finska 6. minuta; crveni karton Kangas (Finska).

Rezultati Pete grupe:

1. januara: Litvanija - Finska 29:30 (13:17)
  2. januara :

Finska - Litvanija 32:33 (17:16) 9. januara: Finska - Bosna i Hercegovina 28:29 (13:14) 12. januara: Bosna i Hercegovina - Finska 31:28 (13:12)

1. Bosna i Hercegovina 2 2 0 0 60:56 4
  2. Litvanija 2 1 0 1 62:62 2
  3. Finska 4 1 0 3 108:112 2