Štokholm
28

Tok utakmice / Finale EP-a u rukometu: Španija - Hrvatska 22:20

Rukometna reprezentacija Hrvatske danas u Štokholmu je igrala finale Evropskog prvenstva protiv Španije, a tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na portalu Klix.ba

Kraj utakmice

60' - Gotovo je! Španija je prvak Evrope!

60' - Dušebajev pogađa i čini se donosi drugu uzastopnu titulu prvaka Evrope Španiji.

60' - Greška Hrvata u napadu, Karačić je napravio korake.

59' - Sedmerac za Španiju. Gomez je opet preuzeo odgovornost i pogodio.

58' - Španci sretno postižu gol, ali je Brozović odmah uzvratio (20:20).

57' - Duvnjak je pokušao spustiti loptu za Marića, ali je izgubio loptu.

57' - Isključenje za Entrerriosa.

55' - Dušebajev je izborio sedmerac za Španiju. Gomez šutira i pogađa.

54' - Stepančić je ispravio grešku i sjajno pogodio za vodstvo Hrvatske.

53' - Bezidejna reprezentacija Španije opet nije postigla gol. Hrvati imaju novu šansu da stignu u vodstvo.

52' - Veliku grešku sada je napravio Stepančić i izgubio je novi napad Hrvatske.

50' - Entrerrios je šutirao pored gola, Hrvati imaju priliku da dođu u vodstvo nakon dugo vremena, no Stepančić je igrao nogom i Španci će imati novi napad.

48' - Horvat postiže prelijep pogodak s krila, a nakon toga Marić pogađa s crte za 18:18.

47' - Figueras s crte pogađa i donosi novo vodstvo Španije od dva gola.

46' - Mamić postiže gol za 17:16 i opet vraća Hrvatsku u igru.

45' - Vrlo bitan gol reprezentacije Španije nakon devet minuta, Dušebajev je pogodio.

44' - Serija Hrvatske od 3:0, Karačić postiže gol poslije kontanapada za 16:15, a ubrzo je dobio i isključenje.

43' - Šego brani udarac Maquede, ali i Vargas brani udarac Matanovića.

42' - Četiri minute bez pogotka. Marino Marić je sada propustio veliku priliku, odnosno španski golman mu je odbranio udarac s crte.

38' - Golčina Domagoja Duvnjaka, lopta je išla 92 km/h za mini seriju Hrvatske od 2:0.

37' - Horvat iz sedmerca prekida seriju Španaca.

37' - Canellas je istrčao kontranapad i pogodio za najveće vodstvo na ovom meču - 16:12.

36' - Dvije izgubljene lopte Hrvata i dva brza pogotka Španaca na prazan pogodak i vodstvo od tri gola razlike (15:12).

34' - Sedmerac za Španiju i dvije minute kazne za Horvata. Gomez siguran za novo vodstvo Španije.

33'- Luka Stepančić postiže prvi gol u drugom poluvremenu za poravnanje (12:12).

31' - Maqueda je šutirao, Šego bilježi prvu odbranu u drugom poluvremenu. Na drugoj strani Karačić je napravio probijanje.

31' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Prvo poluvrijeme

30' - Napokon je Hrvatska postigla pogodak nakon 11 minuta, a strijelac je bio Mandić. Kraj prvog poluvremena, Španija vodi rezultatom 12:11.

28' - Prvo vodstvo Španije u ovom finalu, strijelac je Canellas. Hrvati više od 10 minuta bez postignutog pogotka.

28' - Vargas je zaključao svoju mrežu, Duvnjak je promašio prvi sedmerac na ovom prvenstvu.

28' - Šego bilježi prvu odbranu, a onda na drugoj strani Horvat je iznudio sedmerac i dvije minute isključenja. Zanimljivo, ovo je prvo isključenje u ovom finalu.

27' - Cindrić šutira pored gola, vidi se umor u igri Hrvatske i činjenica da nemaju široku klupu.

26' - Ekipa Line Červara u ovim trenucima ima velikih problema s igrom u napadu.

25'- Maqueda postiže novi gol i poravnava na 10:10. Serija Španije od 3:0.

22' - Novi promašaj Hrvata u napadu, Duvnjak je ovaj put propustio priliku za gol, a Maqueda iz kontranapada pogađa za 10:9.

20' - Maqueda pogađa za 10:8 nakon lijepe soloakcije, a u narednom napadu golman Španije bilježi prvu odbranu nakon što je odbranio udarac Karačića.

19' - Prelijepa akcija Hrvata i vodstvo od 10:7. Marino Marić postiže drugi gol, Španci još uvijek bez ijedne odbrane.

17' - Karačić postiže drugi gol, Hrvati imaju samo jedan promašaj iz igre (9:7).

16' - Ašanin bilježi prvu golmansku intervenciju danas, ali se lopta odbija direktno u ruke Aguinagaldeu koji pogađa za 8:7.

15' - Duvnjak koristi još jedan sedmerac, deveti na ovom prvenstvu i ima stopostotan učinak kada je u pitanju ovaj segmet igre. Hrvatska vodi 8:6.

14' - Sjajan prodor Karačića koji postiže prvi gol na ovom meču. Lijepo je izbacio odbranu Španije i onda pogodio. Na drugoj strani Španci su izgubili loptu, pa će Hrvatska imati novi napad.

12' - Mandić postiže prvi gol s krila i donosi novo vodstvo Hrvatima, ali su Španci još jednom odmah uzvratili. Strijelac je ovaj put bio Entrerrios.

10' - Duvnjak iz sedmerca postiže treći gol u ovom meču, ali je uzvratio Aguinagalde. Trenutno je 5:5.

9' - Sarmiento sa zemlje postiže četvrti pogodak za Španiju i donosi im novo poravnanje (4:4).

6' - Fernandez s crte pogađa za 3:3. Marino Marić na drugoj strani postiže gol, no sudije su svirale sedmerac za Hrvate. Domagoj Duvnjak pogađa za 4:3.

5' - Luka Stepančić postiže 29. gol na turniru i povećava vodstvo Hrvatske na 3:1, ali odmah iz kontre Sarmiento uzvraća (2:3).

3' - Entrerrios pogađa stativu, na drugoj strani Duvnjak pogađa za 2:0, a na drugoj strani uzvraća Sole koji postiže prvi gol za Špance u ovom susretu.

2' - Hrvati stižu u prvo vodstvo, Marino Marić pogađa s crte za 1:0.

1' - Počela je utakmica. Hrvati imaju prvi napad.

16:25 - Igrači su izašli na teren, očekuje se intoniranje himni, a nakon toga i početka meča.

16:22 - Sudije finalnog meča su Makedonci Načevski i Nikolov.

16:20 - Za Hrvatsku igraju: Šego - Musa - Horvat, Mandić - Stepančić, Duvnjak - Karačić, a na klupi su: Ašanin, Matanović, Šipić, Brozović, Marić, Mamić, Šarac, Hrstić, Cindrić

16:18 - Za Španiju igraju: Vargas - Aguinagalde - Arino, Sole - Canellas, Dušebajev - Entrerrios. Na klupi su: Maqueda, Fernandez, Sarmiento, Coralles, Goni, Figueras, Morros, Gomez, Guardiola

16:13 - U izboru eksperata EHF-a i sa preko 20.000 glasova navijača odlučeno je da je kapiten reprezentacije Hrvatske Domagoj Duvnjak najbolji igrač ovog prvenstva.

16:10 - Hrvati tokom čitavog turnira imaju veliku podršku navijača, a prema pisanju hrvatskog Indexa na finalnom meču u Štokholmu u Tele2 Areni imat će podršku 15.000 navijača.

16:07 - Kada je u pitanju međusobni duel ovih ekipa, na ovom prvenstvu duel Hrvatske i Španije završen je bez pobjednika, odnosno rezultatom 22:22, a prije toga su Hrvati slavili na Svjetskom prvenstvu 2019. godine. Posljednju pobjedu protiv Hrvata Španci su upisali u polufinalu Evropskog prvenstva 2016. godine kada su slavili rezultatom 33:29, nakon čega su u finalu poraženi od Njemačke.

16:04 - S druge strane, reprezentacija Španije zlatne medalje osvojila je na Svjetskom prvenstvu, 2005. godine u Tunisu i 2013. godine na svom terenu, dok je 2018. godine u Hrvatskoj reprezentacija Jordi Ribere postala prvak Evrope i brani titulu sa Eura. Ukoliko osvoje titulu prvaka Španci će postat tek druga reprezentacija u historiji koja je odbranila naslov prvaka. To je uspjela jedino Švedska

16:00 - Hrvatska nikada u svojoj historiji nije osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu, a to je ujedno i jedina najsjajnija medalja koja nedostaje Hrvatima u njihovoj bogatoj kolekciji. Oni su do sada igrali dva finala, 2008. godine u Norveškoj i dvije godine kasnije u Austriji, no oba puta su izgubili i protiv Španije će iz trećeg pokušaja pokušati da se popnu na tron Evrope.

Posljednju zlatnu medalju Hrvati su osvojili 2004. godine kada su predvođeni Mirzom Džombom pobijedili Njemačku u finalu Olimpijskih igara rezultatom 26:24, a godinu i po dana ranije u Portugalu su postali rukometni prvaci svijeta.

16:00 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice finala Evropskog prvenstva između Španije i Hrvatske, a susret se igra u Tele2 Areni u Štokholmu s početkom u 16:30 sati.