sport
0

Porto osvojio posljednji Interkontinentalni kup

NINA
Evropski prvak Porto osvojio je trofej tradicionalnog Toyota kupa, pobijedivši nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca osvajače Libertadores kupa kolumbijski Once Caldas rezultatom 8:7.

Nakon 90 i minuta te dva produžetka po 15 minuta rezultat je bio neodlučen 0:0. Porto je dominirao tokom cijele utakmice, a mogao je vrlo rano stići do vodstva, ali je pogodak McCarthya poništen zbog sumnjivog ofsajda.

U 18. minuti napadač Porta Luis Fabiano volejom je pogodio stativu, a sedam minuta prije kraja prvog poluvremena isto čini i veznjak Diego iz slobodnog udarca. I u drugom dijelu Porto je imao prilika, a najbolja se ukazala McCarthyu, čiji je udarac glavom u 90. minuti obranio golman kolumbijskog tima.

Nakon što ni u produžecima nije odlučen pobjednik, prišlo se izvođenju penala. Igrači Porta pokazali su se koncentriranijima, a pobjednički pogodak zabio je Pedro Emanuel. Prije toga je promašio veznjak Once Caldasa John Garcia.

Portu je ovo drugi naslov pobjednika Interkontinentalnog kupa. Godine 1987. nakon produžetaka su dobili urugvajski Penarol 2:1. Ujedno, ovo je bilo posljednje izdanje Interkontinentalnog kupa. Od sljedeće godine igrat će se Svjetsko klupsko prvenstvo.

PORTO: 99-Vitor Baia (13-Nuno Santo 105); 22-Yourkas Seitaridis, 2-Jorge Costa (captain), 3-Pedro Emanuel, 5-Ricardo Costa; 6-Francisco Costinha, 18-Maniche, 16-Diego; 11-Derlei (19-Carlos Alberto 70), 77-Benni McCarthy, 9-Luis Fabiano (10-Ricardo Quaresma 80)

ONCE CALDAS: 1-Juan Carlos Henao; 2-Miguel Rojas, 24-Samuel Vanegas (captain), 6-Roller Cambindo (13-Edgar Catano 46), 22-John Garcia; 3-John Viafara, 5-Ruben Dario Velasquez, 14-Diego Arango (7-Jefrey Diaz 61), 10-Jonathan Fabbro, 16-ElkinSoto (15-Herly Alcazar 97); 9-Antonio De Nigris

GLEDATELJA: 45.748

SUDAC: JORGE LARRIONDA (URU)