SP u ski-skokovima
1

Poljaku Kamilu Stochu zlato, Schlierenzauer tek osmi

Kamil Stoch, Peter Prevc i Andres Jacobsen (Foto: AFP)
Poljski skijaš-skakač Kamil Stoch (25) slavio je na "velikoj skakaonici" u italijanskom Val di Fiemmeu, gdje se održava Svjetskog prvenstvo.

Stochu je ovo prva velika medalja s najvećih natjecanja (Svjetsko prvenstvo i Olimpijske igre), a osvojio ju je s dva sjajna, ujednačena skoka u prvoj i drugoj seriji. Ključna je bila prva serija u kojoj je Poljak ostvario najduži skok od 131.5 metra, dok je u drugoj skočio onoliko koliko je bilo dovoljno za pobjedu (130m).

Stoch je sa 6.1 jednim bodom više slavio ispred Slovenca Petera Prevca, koji je nekoliko dana ranije osvojio bronzu na "maloj skakaonici". Spomenute dvije medalje su ujedno i prve individualne za Slovenca na svjetskim prvenstvima.

Bronzu je na "velikoj skakonici" u italijanskom zimovalištu uzeo Norvežanin Anders Jacobsen, kojem s velikih natjecanja jedino nedostaje zlatna medalja. Norvežanin je za Prevcem zaostao za malih 0.6 bodova, dok je za 4.2 boda pobjegao Austrijancu Wolfgangu Loitzlu.

Recimo i da je vodeći čovjek ukupnog poretka u Svjetskom kupu i do danas aktuelni svjetski prvak, Austrijanac Gregor Schlierenzauer, zauzeo tek osmo mjesto sa 16.6 bodova manje od pobjednika Stocha.