0

FOTO / Pobjednici su Darko Živanović i Ana Subotić

Sarajevo-x.com
Darko Živanović
Darko Živanović (1:05:27) i prošlogodišnja pobjednica, Ana Subotić (1:12:00) iz Srbije pobjednici su petog Sarajevo Olimpija polumaratona.

Ovim događajem, koji je okupio oko 400 takmičara i takmičarki iz preko 20 zemalja, Udruženje Marathon Sarajevo obilježilo je Međunarodni dan bez automobila.

Ukupni nagradni fond iznosio je 1.400 eura, dok je Centru za kreativno odrastanje uručena donacija od 4.000KM. Nagrade najboljima uručili su predstavnici glavnih sponzora Mircea Draja, generalni direktor Coca Cola Hellenic kompanije, i Miroslav Živanović, zamjenik gradonačelnika Sarajeva.

Prošlogodišnji pobjednik, Laslo Tot osvojio je drugo mjesto sa vremenom 1:06:28, dok je treće mjesto zauzeo Tamas Nagy iz Mađarske.

U ženskoj konkurenciji drugoplasirana je takmičarka iz Crne Gore, Slađana Perunović, dok je treće mjesto osvojila Zita Kacser iz Mađarske. Najuspješniji bh. takmičari bili su Darko Bjeljarević (AK Doboj) i Jasmin Štitkovac (AK Sarajevo) osvajanjem četvrtog i petog mjesta, dok je najuspješnija bh. takmičarka Vildana Gavranović (AK Borac) osvojila četvrto mjesto.

Organizaciju najmasovnijeg međunarodnog sportskog događaja u BiH su podržali Posao.ba, NATO, Toyota, Novo Nordisk, Ecoton, Hotel Bristol, Općina Centar, Kantonalno Ministarstvo kulture i sporta, GumaPro, BBI Centar, Fitness centar Star sport, SGSB, EUFOR, Srednja elektrotehnička škola Sarajevo i YERP projekat.

Udruženje Marathon Sarajevo još jednom je doprinijelo razvijanju pozitivnog imidža glavnog grada BiH kao sportske i turističke destinacije. Također, Udruženje je doprinijelo razvijanju kako ekološke svijesti tako i korisnosti bavljenja sportom u prevenciji raznih oboljenja, posebno dijabetesa. Dugoročni cilj Udruženja jeste organizacija prvog maratona u Sarajevu, po uzoru na evropske i svjetske metropole.