sport
0

Plivanje-SP: Svjetski rekordi Lochtea i američke štafete

FENA
Američki plivač Ryan Lochte osvojio je naslov svjetskog prvaka u Melbourneu na 200 metara leđno isplivavši u finalu novi svjetski rekord, koji je sada 1:54,32 minute.

Lochte je za 12 stotinki popravio dosadašnji rekord, koji je postavio njegov zemljak Aaron Peirsol na prošlogodišnjim Panpacifičkim igrama. Piersol je s vremenom 1:54,80 osvojio srebro, a do bronzane je medalje doplivao Austrijanac Markus Rogan s 1:56,02.

Novi svjetski rekord postavila je i američka muška štafeta 4x200 metara slobodno. Lochte, Michael Phelps, Klete Keller i Peter Vanderkaay štafetu su isplivali za 7:03,42 minute, što je 1,42 sekunde brže od starog rekorda, koji je držala australska štafeta sa SP-a iz Fukuoke 2001.

Phelps je tako osvojio svoje peto zlato na svjetskoj smotri u Melbourneu.

Srebro je osvojila australska štafeta sa 7:10,05, a bronzu kanadska sa 7:10,70.

Australka Libby Lenton osvojila je svoju treću zlatnu medalju u Melbourneu pobjedom u finalnoj utrci na 100 metara slobodno. Lenton, zlatna na 100 leptir i u štafeti 4x100 slobodno, do svojeg trećeg uspjeha u Melbourneu stigla je s drugim najboljim rezultatom svih vremena na 100 slobodno od 53,40 sekundi, što je samo 10 stotinki sporije od rekordna Njemice Britte Steffen.

Srebro je s 53,70 osvojila Holanđanka Marleen Veldhuis, a bronzu Steffen s 53,74.

Uspješan dan domaćih plivačica upotpunila je Leisel Jones, koja je osvojila naslov svjetske prvakinje na 200 metara prsno. Jones, zlatna i na dvosturuko kraćoj dionici, u finalu je bila uvjerljivo prva s vremenom od 2:21,84 minute, što je bilo za 4,10 sekundi brže od Britanke Kirsty Balfour i Amerikanke Megan Jendrick, koje su s istim vremenom osvojile srebrene medalje.

Japanac Kosuke Kitajima svjetski je prvak na 200 metara. U finalu je plivao 2:09,80 minuta. Srebro je s 2:10,99 osvojio Australac Brenton Rickard, a bronzu Ialijan Loris Facci sa 2:11,03.