Utrka u Baskiji
0

Scena kao iz skrivene kamere: Primož Roglič promašio cilj, ali ni to ga nije spriječilo da pobijedi

E. B.
Nevjerovatnu scenu vidjeli smo na startu Itzulia Basque Country, utrke po Baskiji, a u centru pažnje je bio jedan od najboljih biciklista svijeta Primož Roglič.

Slovenac je slavio na pojedinačnom hronometru voženog ulicama Iruna, kojim je započelo 63. izdanje Itzulia Basque Countryja.

Dionicu od 10 kilometara s jednim kategoriziranim usponom Roglič je prešao za 12 minuta i 34 sekunde, a ostvareno vrijeme mu je moglo biti i bolje da nije - promašio cilj.

Na samom završetku dionice Roglič je, umjesto da skrene prema cilju, otišao servisnom cestom kojom idu automobili i motori koji prate bicikliste.

Srećom, ubrzo je shvatio da je pogriješio, zaustavio se i vratio, te je pri tome izgubio desetak sekundi.

Drugo mjesto je osvojio Australac Jay Vine, koji je kroz cilj prošao sa sedam sekundi lošijim vremenom.

Roglič je na taj način stigao do prve pobjede u dresu njemačke ekipe Bora-hansgrohe u koju je došao ove sezone iz nizozemske Visme.

Vozeći za Vismu osam godina, Roglič je bio trostruki pobjednik španske Vuelte i osvajač prošlogodišnjeg izdanja italijanskog Gira.

Ovo mu je 81. pobjeda u karijeri, te peta etapna pobjeda u utrci po Baskiji, u kojoj je dva puta bio i ukupni pobjednik (2018. i 2021.).

Pred biciklistima je još pet etapa u Baskiji, a danas se vozi dionica od Iruna do Kanba dugačka 160 kilometara.