13

Olimpijski prvak u plivanju suspendovan zbog dopinga

FENA
Sun Yang (Foto: EPA)
Olimpijski pobjednik i svjetski prvak u plivanju Kinez Sun Yang suspendovan je na tri mjeseca nakon što je pao na doping testu.

Dvadesetdvogodišnji Yang je pao na doping pregledu na kineskom prvenstvu u maju, a bio je pozitivan na stimulans trimetadizin kojeg je Svjetska antidopinška agencija stavila na popis zabranjenih tvari ove godine. Yang se branio kako nije znao da uzima lijek koji je sadržavao zabranjenu supstanciju, ali prihvatio je kaznu, prenose agencije.

Dvostruki olimpijski pobjednik iz Londona, koji u Kini uživa status zvijezde, početkom novembra je kažnjen sa sedam dana pritvora jer je vozio automobil bez vozačke dozvole i izazvao prometnu nesreću.

Sun Yang je na Olimpijskim igrama u Londonu osvojio zlatne medalje na 400 i 1.500 metara slobodno, srebro na 200 slobodno te bronzu u utrci štafeta 4x200 slobodno. Na posljednjem Svjetskom prvenstvu u Barceloni prošle godine osvojio je tri zlata (400, 800 i 1.500 slobodno).