sport
0

Odbojka: Ruskinje svjetske prvakinje

FENA
Ženska odbojkaška reprezentacija Rusije na 15. svjetskom prvenstvu u japanskoj Osaki osvojila je zlatnu medalju. Ruskinje su u finalu s 3:2 (25:15, 23:25, 18:25, 25:20, 15:13) pobijedile Brazil.

U neizvjesnom finalu, u kojem je o svjetskom prvaku odlučio peti set, Ruskinje su po drugi put na prvenstvu pobijedile Brazilke i radovale se prvom naslovu svjetskih prvakinja nakon raspada Sovjetskog Saveza. Ruske odbojkašice do sada još nisu osvojile zlatnu medalju na velikim takmičenjima. Na olimpijskim igrama 2000. i 2004. morale su se zadovoljiti sa srebrenom medaljom, prije sadam godina poražene su u finalu SP, dok su na zadnja tri SP osvojle treća mjesta.

Bronzanu medalju osvojile su odbojkašice Srbije i Crne Gore, koje su bile bolje od braniteljica naslova - Italijanki sa 3:0 (25:22; 25:22; 25:21).