Kvalifikacije za SP
24

Tok utakmice: Francuska - BiH 1:1

U terminu od 20:45 sati na stadionu De la Meinau u Strazburu igrao se susret 4. kola evropskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru između selekcija Francuske i BiH, a tekstualni prijenos meča uz opširnu najavu do utakmice mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
Kraj utakmice

Francuska - BiH 1:1 (Hadžikadunić autogol 40' / Džeko 36')

90+3' - Pjanić je ubacio, no ništa od svega. Zvižduci domaćih navijača u finišu meča.

90+2' - Džeko je još jednom pokazao zašto je među najboljim igračima svijeta. Sjajno je zagradio Kimpembe i izborio prekršaj za naš tim.

90' - Igrat će se tri minute sudijske nadoknade.

90' - Šutira Pjanić, ali lopta ide preko gola.

89' - Džeko je fauliran, Pjanić će imati odličnu šansu iz slobodnog udarca.

87' - Bilo je opasno u našem kaznenom prostoru, ali smo nekako zaustavili Mbappea.

86' - Velika šansa za BiH! Prevljak se sjajno oslobodio za prostor, šutirao, ali lopta odlazi malo preko gola.

84' - Martial je probio po lijevoj strani, ali je izgubio loptu i čak se povrijedio.

80' - Džeko je primio loptu na desnoj strani, ali iz teške pozicije nije mogao ozbiljnije ugroziti gol Llorisa.

79' - Novi korner za naš tim, izborio ga je Ćivić. Pjanić je još jednom ubacio, bilo je opasno, ali su Francuzi dobro reagovali.

77' - Dobra šansa za Francusku! Pogba je pokušao s distance, lopta pogađa Hadžikadunića i odlazi u korner.

76' - Hadžiahmetović je dobio žuti karton zbog prekršaja nad Pogbom, a naš vezni igrač neće igrati protiv Kazahstana jer mu je ovo drugi žuti karton.

72' - Još jedan korner za naš tim, Pjanić je opet ubacio, ali nismo uspjeli šutirati prema golu Llorisa.

71' - Prevljak na terenu umjesto Demirovića, dok je Lončar ušao umjesto Cimirota.

70' - Dobar napad našeg tima. Pjanić je prije Pogbe došao do lopte i dodao do Džeke, Dijamant je ubacio za Demirovića, no samo korner za naš tim od svega. Nakon ubačaja iz ugla nije bilo udarca prema golu Llorisa.

68' - Francuzi preko Mbappea pokušavaju doći do gola, no teško da zvijezda PSG-a može sama protiv čitave naše odbrane.

66' - Pritisak našeg tima u ovim trenucima. Ćivić je dva puta ubacio loptu s lijeve strane, ali je odbrana Francuske to izbacila.

64' - Cipetić na terenu umjesto povrijeđenog Sušića. Solidan meč našeg desnog beka koji je naknadno dobio poziv selektora Peteva.

61' - Dubois je pokušao s distance, lopta ide pored gola. Nije to bila najbolja pozicija da se ugrozi naš gol.

59' - Bez obzira na igrača manje, Francuzi imaju kontrolu nad igrom, no sigurno je da će im sada biti puno teže doći do prilika, ali i braniti naše kontranapade.

54' - Pritisak našeg tima, Pjanić je ubacio iz kornera, ali će Zmajevi imati još jedan ubačaj sa strane. Kolašinac je nakon žestokog starta završio meč, a na terenu je Ćivić.

Sead Kolašinac napušta teren nakon povrede (Foto: Goal.com/Twitter)

53' - Naš tim će punih 38 minuta imati igrača više, a samim tim i šansu da danas osvojimo bodove. Veretout izlazi iz igre, na terenu je Dubois.

Start Koundea nad Kolašincem zbog kojeg je dobio crveni karton

50' - Žestok prekršaj Koundea nad Kolašincem, zbog čega je dobio žuti karton. Nakon VAR intervencije, sudija je pokazao direktan crveni karton ovom igraču Seville. Kolašinac će teško nastaviti utakmicu nakon ovog starta...

Kounde napušta teren nakon što je dobio crveni karton (Foto: UEFA.com)

50' - Francuzi puno bolji u prvih pet minuta.

46' - Počelo drugo poluvrijeme. S centra su krenuli igrači Francuske. Tchouameni je na terenu umjesto Lemara.

Prvo poluvrijeme

Francuska - BiH 1:1 (Hadžikadunić autogol 39' - Džeko 35')

45' - Igrat će se minuta sudijske nadoknade.

44' - Velika šansa za Francusku! Griezmann je sjajno pokušao sa 18 metara, lopta odlazi malo pored gola Šehića.

43' - Nastavljaju se napadi Francuske, prvaci svijeta pokušavaju doći do vodstva.

Francuska - BiH 1:1 (Hadžikadunić autogol)

39' - Gooool! Francuska dolazi do poravnanja, Hadžikadunić je nažalost nesretno postigao autogol nakon kornera.

Trenutak kada je Hadžikadunić postigao autogol

Francuska - BiH 0:1 (Džeko)

35' - Gooooooooooooool! Zmajevi vode golom Džeke! Naš napadač je sjajno pogodio lijevom nogom s nekih 20-25 metara i tako matirao nemoćnog Llorisa. Veliki rezultat imaju Zmajevi u Strazburu!

Trenutak kada je Džeko postigao gol za vodstvo Zmajeva

35' - Pjanić će sada imati dobru šansu iz slobodnog udarca.

32' - Sada je Veretout srušio Pjanića, naš igrač je tražio da mu se pokaže drugi žuti karton, no sudija Schärer iz Švicarske je samo upozorio veznjaka Rome.

30' - Veretout dobija žuti karton nakon prekršaja nad Demirovićem.

29' - Pjanić je ubacio, no odbrana Francuske dobro reaguje.

28' - Dobar centaršut Pjanića iz slobodnog udarca, Benzema je još bolje reagovao i izbacio loptu u korner.

27' - Sjajan pokušaj Mbappea iz gotovo mrtvog ugla, ali njegov udarac lijevom nogom pogodio je vanjski dio stative i otišao u gol-aut. Bilo je veoma opasno po naš gol, ali srećom, preživjeli smo i ovaj napad.

21' - Žestok pritisak Francuza, naši igrači se nekako brane i uspjevaju izbiti loptu. Bili su domaći igrači nekih 20-ak sekundi u kaznenom prostoru Zmajeva.

19' - Još jedna odlična akcija naših igrača. Džeko je dodao do Demirovića, ovaj pokušava pobjeći Digneu, no lijevi bek Evertona ga je zaustavio u posljednji trenutak.

15' - Najbolja šansa za naš tim! Demirović je dodao do Džeke, no naš najbolji strijelac u historiji šutirao je preko gola.

14' - Još jedan dobar napad Francuske, lopta se odbila do Benzeme koji je probao s nekih 20 metara, ali Šehić uz pomoć bloka hvata loptu.

12' - Pjanić je uputio jednu dobru loptu, Demirović je prebacio za Džeku, no Lloris je u posljednji trenutak istrčao i uhvatio loptu.

10' - Žestok pritisak Francuza, čak se i Džeko vratio u naš kazneni prostor da reaguje i izbije loptu.

8' - Prvi korner za Francusku, Griezmann će ubaciti loptu. Na kraju svega, naša odbrana je dobro reagovala i izbacila loptu.

8' - Francuzi, očekivano, na početku utakmice imaju puno veći posjed lopte, dok naši igrači šansu čekaju iz kontranapada.

6' - Pokušao je i Pogba iz velike udaljenosti, ali naša odbrana blokira taj udarac.

4' - Benzema je izašao sam ispred Šehića, naš golman mu je odbranio udarac, ali je sudija također signalizirao nedozvoljenu poziciju. Bilo kako bilo, sjajna odbrana našeg Šehića.

2' - Prva opasna situacija pred golom Francuske. Pjanić je ubacio loptu iz slobodnog udarca, blizu je bio Demirović, ali je sudija podigao zastavicu i signalizirao nedozvoljenu poziciju.

1' - Utakmica je počela! S centra su krenuli naši igrači! Sretno, Zmajevi!

20:43 - Završeno je intoniranje himni, ubrzo počinje utakmica.

20:39 - Igrači izlaze na teren, utakmica počinje za nekih pet minuta. Stadion De la Meinau ispunjen gotovo do posljednjeg mjesta.

Himna reprezentacije BiH uoči utakmice

20:26 - Pogledajte nakratko kako izgleda sjajna atmosfera na stadionu uoči utakmice. Očigledno je da su se domaći navijači itekako potrudili da svojim igračima na najbolji način pruže podršku.

20:20 - Igrači su na zagrijavanju, kroz desetak minuta će otići u svlačionicu, a onda slijedi izlazak na teren, intoniranje himni i početak utakmice.
Zagrijavanje Zmajeva uoči utakmice protiv Francuske (Foto: Nogometni savez BiH)

20:10 - Švicarski sudija Sandro Schärer će dijeliti pravdu na susretu između Francuske i Bosne i Hercegovine.

Ovaj 33-godišnji učitelj iz Buttikona će biti glavni arbitar meča, a asistirati će mu sunarodnjaci Stephane De Almeida i Bekim Zogaj.

Schärer nam je već jednom dijelio pravdu i to 15. novembra 2019. godine na utakmici kvalifikacija za Euro u Zenici kada je naša selekcija izgubila od Italije rezultatom 3:0.

19:45 - Vrijeme u Strasbourgu trenutno sunčano, temperatura je blizu 22 stepena, a do početka utakmice očekuje se da padne na nekih 18-19 stepeni. Napominjemo i to da naših navijača, barem organizovano, neće biti na stadionu.

19:30 - Za razliku od prvog meča na Grbavici, u našem timu ne igraju Rade Krunić (blaža povreda lista) i Darko Todorović, dok su u sastavu Ermedin Demirović i Mateo Sušić.

S druge strane, reprezentacija Francuske je doživjela brojne promjene, prije svega na bekovskim pozicijama. Tako u odbrani umjesto Pavarda i Hernandeza igraju Digne i Kounde, u veznoj liniji umjesto Rabiota igra Veretout, u napadu je umjesto Comana mjesto zauzeo Benzema.

Na klupi Francuske su: Mandanda, Maignan, Dubois, Martial, Diaby, Kante, Tchouameni, Zouma, Coman, Lenglet, Theo Hernandez.

Na klupi naše reprezentaciju su: Vasilj, Pirić, Ćivić, Kovačević, Krunić, Prevljak, Gojak, Cipetić, Nalić, Jovičić, Stevanović i Lončar.

Sastav reprezentacije Francuske

19:23 - Selektor nogometne reprezentacije Francuske Didier Deschamps izveo je sastav "težak" pola milijarde eura.

Na golu će biti kapiten Hugo Lloris, a odbranu će činiti Jules Kounde, Raphael Varane, Presnel Kimpembe i Lucas Digne.

U veznom redu su Jordan Veretout, Paul Pogba i Thomas Lemar, dok napadački trio čine Antoine Griezmann, Karim Benzema i Kylian Mbappe.

Početni sastav Francuske za meč protiv Zmajeva

Sastav reprezentacije BiH

19:19 - Poznat je i sastav Zmajeva za današnji meč.

Petev je odlučio na teren poslati sastav s dva špica i tako je priilično iznenadio ofanzivnom postavkom. Našu mrežu će braniti Ibrahim Šehić, a u posljednjoj liniji ispred njega će biti Anel Ahmedhodžić, Dennis Hadžikadunić i Siniša Saničanin.

Po bokovima će biti Mateo Sušić i Sead Kolašinac, a u veznom redu Gojko Cimirot, Amir Hadžiahmetović, Miralem Pjanić , dok će u napadu biti kapiten Edin Džeko i mladi Ermedin Demirović.

Početni sastav Zmajeva za meč protiv Francuske

19:15 - Krovna kuća evropskog nogometa (UEFA) nedavno je zvanično objavila da će u preostalim utakmicama kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine na svim mečevima koristiti VAR tehnologija.

Na današnjoj utakmici će u VAR sobi sjediti Fedayi San i Lionel Tschudi iz Švicarske.

Kome prijeti suspenzija zbog žutih kartona?

19:00 - Naredni kvalifikacioni meč naš tim igra u utorak protiv Kazahstana, a suspenzija od žutih kartona prijeti Hadžiahmetoviću, Hadžikaduniću i Saničaninu. Kod Francuske su pred suspenzijom Lemar, Pavard, Pogba i Varane, a Trikolori naredni meč igraju Ukrajine u gostima za tri dana.

Kako prije utakmice izgleda tabela?

18:40 - Nakon remija u meču između Kazahstana i Ukrajine naš tim je pao na posljednje mjesto na tabeli sa samo jednim osvojenim bodom (protiv Finske 2:2).

Ipak, svakako da je ovaj rezultat otvorio vrata našem timu u borbi za drugo mjesto i eventualni bod protiv Francuza bio bi veliki korak prema tom cilju. Pobjeda, ukoliko o tome i možemo razmišljati, mogla bi nas uključiti i u borbu za prvo mjesto, no svakako da bi nam mnogo značila za drugu poziciju.

Naš tim će nakon prva 4. kola u tri odigrane utakmice imati dva duela protiv aktuelnog prvaka svijeta, a ostaje nam domaći meč protiv Finske te dvomeči protiv Kazahstana i Ukrajine.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Džeko najavio: Moramo odigrati najbolje utakmice u karijeri

18:30 - Kako je kapiten Edin Džeko najavio meč protiv Francuske. Prvo se osvrnuo na remi u Francuskoj rezultatom 1:1 davne 2011. godine:

"Mislim da je ta utakmica protiv Francuske bila davno i jedna od najboljih ove reprezentacije u historiji. Na neki način se rado i nerado sjećamo te utakmice. Protiv takve reprezentacije smo odigrali dobru utakmicu, ali nerado jer nismo uspjeli otići na veliko takmičenje. Sada je to skroz druga ekipa, samo su Pjanić i možda Šehić uz mene tu iz te utakmice", prisjetio se Džeko.

Nogometaš Intera se osvrnuo na individualni kvalitet koji je, sasvim sigurno, na strani Francuske.

"Nijedan igrač ni u BiH ni u Francuskoj sam ne može donijeti prevagu, iako naši rivali imaju puno više individualnog kvaliteta i tako može puno lakše napraviti razliku na terenu. Neće biti lagana utakmica, samim tim i što igramo pred njihovim navijačima. Pobjedom žele osigurati prvo mjesto u grupi, koje je, možemo reći, rezervisano za njih. Na Grbavici smo pokazali da možemo biti solidna reprezentacija koja je dala sve od sebe na terenu i lako je utakmica mogla završiti neriješenim rezultatom. Okrećemo se sutrašnjoj utakmici i svaki igrač zna protiv koga igra i da mora dati maksimum. Samo tako se može napraviti rezultat", poručio je Džeko.

Za kraj, bh. nogometaš je prokomentarisao odluku da je gostujućim navijačima zabranjeno prisustvo u ovom ciklusu kvalifikacija.

"Kad sam čuo da igramo u Strazburu, bilo mi je drago jer smo blizu Njemačke i očekivao sam dosta naših navijača. Šteta je da naši navijači ne mogu prisustvovati utakmici jer igramo protiv svjetskih prvaka poslije ove godine koja je donijela utakmice bez publike. Nadam se da će se i takve stvari uskoro promijeniti", zaključio je Džeko.

18:25 - Naši nogometaši su proteklog vikenda imali prosječan učinak u svojim klubovima. Više o tome možete pročitati na linku ispod.

"Nemogća misija" da prekinemo niz bez pobjede

18:10 - Već više od 650 dana reprezentacija BiH ne zna za pobjedu, a od posljednjeg trijumfa (protiv Lihtenštajna rezultatom 3:0) prošlo je čak 13 utakmica. Teško je očekivati večeras pobjedu, no kako je selektor Petev naglasio na konferenciji za medije, u nogometu je sve moguće, ali ukoliko se prikaže pravi stav.

"Želimo da odigramo dobru utakmicu i moramo imati dosta samopouzdanja. Svi znamo kakvu ekipu ima Francuska i imamo veliko poštovanje prema njima. Što se tiče prošlog meča on nam služi da izvučemo neke pouke i da se što bolje pripremimo za sutrašnji. Igrači su zdravi, nemamo problema sa povredama i nadam se da će tako i ostati", rekao je Petev na konferenciji za medije koja je održana sinoć.

17:52 - Prvi meč današnjeg programa odigran je u našoj grupi, a u Nur-Sultanu su Kazahstan i Ukrajina odigrali zaista nevjerovatan susret i na kraju podijelili bodove.

Ukrajinci su u 90+3. minuti poveli sa 2:1 kada je pogodio rezervista Danilo Sikan i činilo se da će gosti doći do očekivane pobjede.

No, u 90+6. minuti Valiulin je postigao svoj drugi pogodak za konačnih 2:2 i veliko iznenađenje.

Ohrabruje utakmica iz 2011. godine

17:45 - Naš tim je protiv Francuske u gostima do sada odigrao dva meča, a svakako da ohrabruje činjenica da još uvijek nismo doživjeli poraz. Prvi put smo se s Trikolorima sastali 2004. godine u prijateljskom susretu koji je završen rezultatom 1:1, a identičan ishod bio je i u meču odigranom 11. oktobra 2011. godine u Parizu kada smo u susretu kvalifikacija za odlazak na Euro 2012 godine također osvojili jedan bod.

Navijači u BiH posebno pamte utakmicu odigranu prije nešto manje od 10 godina, vjerovatno i jednu od najboljih utakmica u historiji naše reprezentacije kada smo u Parizu u finišu meča primili gol s bijele tačke i tako ostali bez pobjede.

U pomenutom susretu naš tim je, a posebno u prvom poluvremenu, u potpunosti nadigrao Francusku, imao kontrolu nad loptom i utakmicom i pred više do 15.000 naših navijača u Parizu pokazao da se u tom trenutku možemo nositi i s najboljim selekcijama svijeta.

Na kraju je presudio diskutabilan penal u 78. minuti kojeg je napravio Emir Spahić, a u gol pretvorio Samir Nasri. Podsjećamo, spektakularan gol za vodstvo našeg tima u prvom poluvremenu postigao je Edin Džeko. Prisjetimo se kako je to izgledalo:

17:45 - S obzirom na to da je do utakmice ostalo tri sata, još uvijek čekamo sastave i prvi tim Trikolora i Zmajeva trebao bi biti poznat do 19:30 sati.

17:45 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice između selekcija Francuske i BiH u okviru 4. kola evropskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru. Susret se igra na stadionu De la Meinau u Strazburu s početkom u 20:45 sati.