Prijateljske utakmice
0

Španci bolji od Francuza, Englezi od Egipćana

Evropski nogometni prvaci Španci pobijedili su u prijateljskom dvoboju, pred 80.000 gledatelja na Stade de Franceu, u Parizu Francuze 2-0.

Dominirali su igrači Vicentea del Bosquea nad domaćom reprezentacijom tijekom svih devedeset minuta utakmice dokazavši da su, barem u ovom trenutku, za klasu iznad Domenechovog sastava.

Goste je u vodstvo doveo David Villa pogodivši nakon akcije Andresa Inieste i Davida Silve za svoj 36. gol u 55. nastupu za reprezentaciju. Konačan je rezultat u prvoj minuti sudijske nadoknade postavio desni bek Španaca Sergio Ramos, izvagavši na desnoj strani Juliena Escudea te uputivši udarac prema Hugu Llorisu lijevom nogom. Lopta se odbila od Escudea koji je kasnio u blok i prevarila Lyonovog golmana.

Španci su na impresivnoj seriji od osam pobjeda u nizu nakon nastupa na Kupu konfederacija u JAR-u prošlog juna, koji su završili polufinalnim porazom od Amerikanaca te trijumfom u produžecima u borbi za treće mjesto s domaćom reprezentacijom.

Golman Iker Casillas ostvario je 102. nastup u nacionalnom dresu dostigavši tako drugoplasiranog na vječitoj tabeli, klupskog saigrača Raula Gonzaleza. Prvi je na listi bivši golman Barcelone Andoni Zubizarreta sa 126 nastupa.

Teže od očekivanog pred također punim Wembleyjem (80.602 gledatelja) Engleska je pobijedila afričke prvake, Egipćane, 3-1. Gosti su dobili prvo poluvrijeme zahvaljujući pogotku agilnog napadača dortmundske Borussije Mohameda Zidana, koji je sjajno primio dugu loptu, iskoristio otklizavanje Matthewa Upsona i lijepo matirao golmana Roberta Greena.

Na 1-1 u 56. je minuti izjednačio Peter Crouch nakon sjajne kombinacije Terryja, Gerrarda i Barryja. Svi su, uključujući i strijelca, odigrali od prve. U 75. je minuti Shaun Wright-Phillips doveo domaće u vodstvo zabivši iz drugog udarca još nepripremljenom golmanu Egipćana El Hadariju, koji je netom prije odbranio bombu Jamesa Milnera. Konačno, svoj je drugi gol na utakmici zabio Peter Crouch u 80. minuti za konačnih 3-1.

Fabio Capello ne može biti zadovoljan pokazanim od svoje udarne ekipe. Može biti zadovoljan promjenom u igri koju je izazvao ulazak četvorke Crouch, Milner, Wright-Phillips i Carrick. Spomenuti su nogometaši u drugom dijelu zagospodarili terenom i inicirali preokret.

Na Hampden Parku u Glasgowu nogometaši Škotske pobijedili su Češku 1-0. Jedini je gol na utakmici postigao Scott Brown u 62. minuti.

Prijateljske utakmice:

Engleska - Egipat 3-1 (Crouch 56, 79, Wright-Phillips 80 / Zidan 23) Francuska - Španija 0-2 (Villa 21, Ramos 45+1) Bosna i Hercegovina - Gana 2-1 (Ibišević 40, Pjanić 65 / Muntari 22) Škotska - Češka 1-0 (Brown 62) Belgija - Hrvatska 0-1 (Kranjčar 63)

Njemačka - Argentina 0-1 (Higuain 45) Albanija - Sjeverna Irska 1-0 (Skela 28) Nizozemska - SAD 2-1 (Kuyt 39, Huntelaar 73 / Bocanegra 88) Italija - Kamerun 0-0 Slovenija - Katar 4-1 (Novakovič 14, Cesar 30, Krim 34, Jokič 67 / Montezine 41) Wales - Švedska 0-1 (Elmander 44) Rumunija - Izrael 0-2 (Benayoun 45, Barda 85) Mađarska - Rusija 1-1 (Vanczak 39 / Biljaletdinov 59) Alžir - Srbija 0-3 (Pantelić 13, Kuzmanović 54, Tošić 64) Malta - Finska 1-2 (Mifsud 17 / Eremenko 66-11m, Vuorinen 70) Turska - Honduras 2-0 (Göngür 42, Ham. Altintop 55)

Moldavija - Kazahstan 1-0 (Epureanu 65) Angola - Latvija 1-1 (Job 80 / Karlsons 45) Slovačka - Norveška 0-1 (Moldskred 67) Kipar - Island 0-0 Grčka - Senegal 0-2 (Niang 71, Ndaw 83) Gruzija - Estonija 2-1 (Kobiašvili 45-11m, Siradze 90+2 / Purje 83) Makedonija - Crna Gora 2-1 (Naumovski 26, Pandev 30 / Baša 61) Obala Slonovače - Južna Koreja 0-2 (Dong-Gook Lee 4, Tae-Hwi Kwak 90) Armenija - Bjelorusija 1-3 (Pačajan 59 / Putilo 58, A. Hleb 73, Rodionov 86)