27.6.2006. u 19:28
0
0
0
Nogometna reprezentacija Brazila plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Njemačkoj. U susretu osmine finala Brazil je u Dortmundu savladao Ganu sa 3:0 (2:0). Golove su postigli Ronaldo (5.), Adriano (45.) i Ze Robero (84.).
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Susret je na Westfalen stadionu, pred 65.000 gledalaca, sudio Slovak Lubos Michel.

Brazil je sedma reprezentacija koja je izborila plasman među osam najboljih ekipa u Njemačkoj. Mada to konačan rezultat ne pokazuje Brazilci su teže od očekivanog došli do pobjede nad Ganom, koja je pružila dobar otpor, posebno u prvom poluvremenu. No, Brazilci su i ovog puta pokazali da i pored neatraktivne igre mogu pobijediti.

Brazil je došao u vodstvo u 5. minuti pogotkom Ronalda, kojem je ovo bio 15. gol na svjetskim prvenstvima, čime je postao najbolji strijelac u historiji ovog takmičenja. Kaka je odlično s centra ubacio za Ronalda, koji je lako predriblao Richarda Kingstona i postao loptu u gol. Ovo je Ronaldu bio treći pogodak u Njemačkoj.

Nakon primljenog gola reprezentativci Gane su u potpunosti preuzeli igru i stvorili nekoliko sjajnih prilika, no u završnici nisu imali koncentracije. Kazna za propuštene prilike igrače Gane je stigla u 45. minuti. Nakon brze kontre, koju je poveo Lucio, a nastavio Kaka, Cafu je s desne strane ubacio za Adriana koji iz blizine koljenom poslao loptu u gol.

Drugo poluvrijeme proteklo je u napadima igrača Gane, koji su šutirali sa svih pozicija, ali bez uspjeha. U 81. minuti Gana je ostala s igračem manje, nakon što je zbog simuliranja drugi žuti karton dobio Gyan. Brojčanu prednost Brazilci su iskoristili već u 85. minuti ,kada je Ze Robero postigao gol i tako postavio konačan rezultat 3:0.

Sastavi:
Brazil: Dida, Cafu, Juan, Lucio, Roberto Carlos, Emerson (od 46. Gilberto Silva), Ze Roberto, Kaka (od 83. Ricardinho), Ronaldinho, Ronaldo, Adriano (od 61. Juninho).

Gana: Kingston, Pantsil, Pappoe, Mensah, Illiasu, Muntari, Addo (od 60. Boateng), Appiah, Draman, Gyan, Amoah (od 70. Mensah).

Brazil će u četvrtfinalu igrati s pobjednikom večerašnjeg meča između Španije i Francuske.