Premijer liga BiH
0

Sarajevo pobijedilo Slaviju nakon tri godine

Piše: Edin Isanović
Sarajevo je na Koševu savladalo Slaviju rezultatom 2-0. Komšije su potpuno nadigrane. Ostvaren je trijumf koji bordo tim privremeno instalira na četvrto mjesto Premijer lige BiH.

Gosti su počeli oprezno, incijativu su prepustili izabranicima Mehmeda Janjoša, a svoju šansu čekali su iz kontranapada. Prvi je zaprijetio Alen Škoro u 12. minuti, ali je lopta otišla pored gola. Pet minuta kasnije iz izgledne šanse Hadžić propušta ubaciti loptu u mrežu. Ipak, iz istog napada Sarajevo vodi. Korner je izveo Hamzagić, a loptu u mrežu glavom posprema Škoro za 1-0. Do kraja prvog dijela domaći su imali još nekoliko poluprilika, ali ih nisu realizovali. Pomoćni sudija (ispred istočne tribine) u nekoliko navrata signalizirao je nedozvoljenu poziciju što izazivalo revolt promrzlih gledalaca i stručnog štaba koševskog tima. Prvih 45. minuta okončano je minimalni vodstvom Sarajeva.

Domaći su krenuli snažno u nastavku i u 49. minuti stvorili dobru šansu, ali je Džakmić bio neprecizan. Devet minuta kasnije svoj udarac okušao je i Hadžić, ali je lopta otišla pored gola. Samo nekoliko minuta kasnije, Hamzagić je izveo slobodan udarac sa nekih 25 metara, golman Slavije reaguje nesigurno, na odbijenu loptu natrčao je Hadžić koji nesebično asistira za Alena Škoru. Bordo desetka iz neposredne blizine pogađa i tima sa Koševa odlazi na 2-0. No, i nakon drugog gola pritisak Sarajeva nije jenjavao, no nije donio ništa konkretno. Najbolju priliku za povećanje vodstvao propustio je ponovo Škoro u 71. minuti kada je čuvara mreže tima iz Istočnog Sarajeva uhvatio u raskoraku, ali je bio neprecizan. Slavija do kraja ovog dvoboja nije uspjela smanjiti zaostatak, pa je meč završen rezultatom 2-0. Treba napomenuti da je tim sa Koševa tek nakon tri godina slavio u sudaru sa komšijama. Utakmica je obilovala brojnim prekidima i sjeckanjem igre. I jedini i drugi imali su dosta primjedbi na suđenje.

Na tribinama najvećeg bh. stadiona bio je prisutan Amar Osim, strateg Željezničara koji je posmatrao nastup sljedećeg protivnika tima sa Grbavice. Naime, u narednom kolu na programu je najveći derbi bh. prvenstva Željezničar – Sarajevo.

U ostalim utakmicama postignuti su sljedeći rezultati:

Čelik - Široki Brijeg 0:0 Travnik - Sloboda 4:0 Leotar - Zvijezda 1:1 Modriča - Borac 1:0

Laktaši - Zrinjski 0:1

U nedjelju igraju Olimpik - Željezničar i Velež - Rudar.

-8 golova: Džafić (Velež)

• 7 golova: Karalić (Laktaši), Stajić (Modriča)

• 6 golova: Škoro (Sarajevo), Dudić (Travnik)

• 5 golova: Bilbija (Borac), Spalević (Olimpik), Vidović (Čelik), Mešanović (Željezničar), Wagner (Široki Brijeg)

• 4 gola: Zaimović i Čolić (Velež), Vranješ (Borac), Kušljić (Rudar), Petković (Laktaši), Varea (Široki Brijeg)

• 3 gola: Ivanković, Selimović, Žuržinov i Kordić (Zrinjski), Šilić (Široki Brijeg), Maksimović (Borac), Zečević (Leotar), Kujundžić (Modriča), Hamzić (Zvijezda).