Nogomet
0

Šahtar za prvi trofej nezavisnoj Ukrajini

Totalsport
Foto: AP
Foto: AP
Šahtar bi večeras u Istanbulu mogao postati sedmi slavenski euro-slavodobitnik protiv oslabljenog Werdera, za kojeg neće igrati kažnjeni Diego i Hugo Almeida. Također, pobjeda Rudara iz Donjecka bila bi prva evropska za nezavisnu Ukrajinu.

Šta imaju zajedničko Dinamo Zagreb, Slovan iz Bratislave, Dinamo Kijev, Crvena zvezda, CSKA Moskva i Zenit? To su jedini slavenski klubovi koji su osvojili neki od evropskih kupova. Njima se danas može pridružiti Šahtar, iako, istini za volju, ukrajinski klub danas u svojim redovima ima znatno više neslavenskih nogometaša nego prethodnici koji su se upisali u zlatnu knjigu pobjednika.

Zagrebački Dinamo prvi je slavenski osvajač jednog pehara na nivou cijele Evrope, Kupa velesajamskih gradova, ujedno i najranijeg pokrenutog panevropskog klupskog takmičenja, par mjeseci prije no što je 1955. startao Kup prvaka. Dinamo je svoj pokal osvojio 1967. protiv tada zastrašujućeg Leeds Uniteda, dok je to takmičenje još vodio Organizacijski odbor čije je članove imenovala FIFA.

Četiri godine nakon toga, organizaciju je preuzela UEFA i nadjenula turniru svoje ime. Koliko se nogometna karta Evrope promijenila proteklih decenija pokazuje i da je drugi slavenski pobjednik euro-kupa bio Slovan iz Bratislave, koji je 1969. u finalu Kupa kupova u Baselu savladao - Barcelonu. Četrdeseta godišnjica te pobjede od 3-2 bit će obilježena upravo sutra, 21. maja.

Danas, jedan Slovan (pa i Dinamo) ne mogu doći ni u priliku da se susretnu s Barcelonom ili drugim gigantima evropskog nogometa. Dinamo Kijev i danas je najuspješniji slavenski klub u historiji: on je svoja dva Kupa kupova osvojio 1975. (protiv Ferencvarosa) i 1986. (protiv Atletica), oba puta rezultatom od 3-0. Prva od dvije velike generacije, koje su povezivali superstar Oleg Blohin i trener Valerij Lobanovski, ponijela je i evropski Superkup nadjačavši Bayern također s 3-0, ali u dvije utakmice (1-0 i 2-0).

Jedini slavenski pobjednik Kupa prvaka (današnje Lige prvaka) je Crvena zvezda, kojoj je to uspjelo 1991. s izrazito multinacionalnom momčadi sačinjenom od Srba, Crnogoraca, Makedonaca, Bošnjaka, Hrvata (Prosinečki) i jednog rumunskog Srbina (Belodedicija). Ironično, najlošiju partiju taj je mega-sastav odigrao u finalu protiv Marseillea, kojeg je ipak uspio nadmašiti jedanaestercima nakon 0-0.

Kad je veliki kapital preuzeo prvo ruske, a potom i ukrajinske klubove, slavenski su klubovi opet postali kompetitivni u Evropi. Prvi se u novoj eri zlatom okitio CSKA iz Moskve, koji je u finalu Kupa UEFA 2005. razmontirao Sporting usred Lisabona s 3-1, a uz pomoć Ivice Olića. Prošle je godine podvig ponovio petrogradski Zenit, koji je u Manchesteru nadigrao Rangerse s 2-0. Tri mjeseca kasnije, ista je momčad dopunila zbirku Superkupom, osvojenim protiv Manchester Uniteda s 2-1.