Pobijedili kijevski Dinamo
0

Šahtar šampion Ukrajine

Nogometaši Šahtara pobijedili su u Donjecku u derbiju 29. kola ukrajinskog prvenstva kijevski Dinamo 1-0 i time kolo prije kraja osigurali naslov ukrajinskog prvaka.

Klubu Rinata Ahmetova to je peta titula nacionalnog prvaka i prva nakon 2008. godine.

Do nje su igrači Mircee Lucescua došli superiornom igrom u odnosu na Kijevljane. U 15. minuti gol odluke zabio je Brazilac Ilsinho, ubacivši u praznu mrežu prizemno ubacivanje Darija Srne iz hitrog napada po desnoj strani. Lopta je, prije no što je došla do Ilsinha, prošla drugog Brazilca u redovima domaćih, Adriana, kao i golmana gostiju Šovkovskog.

U drugom su poluvremenu domaći jednom uzdrmali prečku gostiju, a Jadson je u 85. minuti propustio potvrditi pobjedu promašivši 11-erac. Uz pomoć okvira gola, odbranio mu ga je Šovkovski.

S tribina se nakon pobjede spustio slaviti i veliki gazda Ahmetov, koji je navijače pozdravljao s trenerom Lucescuom.

Šahtar i lanjski prvak Dinamo ulaze u pretkolo Lige prvaka.

Iz Premierlige ispadaju Krivbas Krivij Rig i Zakarpatija iz Uzgoroda.

Ukrajinska Premierliga, 29. kolo:

Zakarpatija – Tavrija 0-1 Arsenal K. - Metalurg D. 2-0 Dnjipro – Iličivec 4-1 Karpati – Krivbas 0-2 Metalurg Z. – Černomorec 1-0 Obolon – Vorskla 1-1 Šahtar – Dinamo 1-0 Zorja – Metalist H. 1-4

Tabela: 1. Šahtar 74, 2. Dinamo 68, 3. Metalist H, 56, 4. Dnjipro 50, 5. Karpati 49...